Wodór (H₂)

Najczystsze i najbardziej wydajne paliwo

Wodór występuje naturalnie na Ziemi, ale w formie pierwiastkowej nie jest dostępny w dużych ilościach, więc jest produkowany przemysłowo na kilka sposobów. Zdecydowanie najbardziej powszechną metodą jest reforming parowo-metanowy (SMR), podczas którego para wodna reaguje z gazem ziemnym (metanem) w bardzo wysokich temperaturach, wytwarzając gaz syntezowy (mieszaninę wodoru i tlenku węgla). Gaz syntezowy może być dalej przetwarzany w celu przekształcenia tlenku węgla w reakcji z parą wodną, aby wytworzyć większą ilość wodoru. Wodór można również wytwarzać przy użyciu paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i węgiel, stosując gazyfikację lub elektrolizę wody.

Wodór może być używany jako paliwo w procesie spalania lub w formie wodorowych ogniw paliwowych. Przemysł kosmiczny wykorzystuje wodór jako paliwo rakietowe. Rafinerie ropy naftowej wykorzystują wodór do wytwarzania paliw transportowych o niższej zawartości siarki i czystszym spalaniu w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, a przemysł metalurgiczny wykorzystuje wodór do redukcji tlenków metali i zapobiegania utlenianiu podczas procesu obróbki termicznej.

Wodór jest używany w produkcji półprzewodników do redukcji atmosfer. W przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i spożywczym procesy uwodorniania służą do łączenia cząsteczek wodoru z innymi związkami (np. olejami i tłuszczami), co pozwala wydłużyć okres trwałości, zmodyfikować właściwości lub przeprowadzić wysoce selektywne przekształcanie.

W sektorze transportu mobilnego z wykorzystaniem wodoru pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi wykorzystują wodór do napędzania silnika elektrycznego. W produkcji szkła płaskiego lub wytwarzanego metodą „float” stosuje się mieszaniny azotu i wodoru do oczyszczania i wychwytywania tlenu, aby zapobiec utlenianiu i uszkodzeniu szkła.

Firma Air Products oferuje ciekły wodór i sprężony wodór gazowy o różnym stopniu czystości i różnych sposobach dostaw na całym świecie dzięki naszej sieci rurociągów, fabryk wodoru i zakładów napełniania.

​​Air Products to wiodący, globalny dostawca wodoru

 • Rozległa sieć dostaw
 • Kluczowy czynnik wspomagający globalną produkcję energii
 • Rozwój instalacji do produkcji wodoru w zakładzie klienta
 • Największy na świecie outsourcingowy producent wodoru dla potrzeb rafinerii ropy naftowej
 • Lider w zakresie rozwoju infrastruktury paliw wodorowych
 • Lider w branży w dziedzinie bezpieczeństwa
 • Światowa klasa poziomu obsługi klienta

Wodór dla mobilności: czystsza przyszłość

Celem firmy Air Products jest zaspokojenie światowego zapotrzebowania na czystą energię przy jednoczesnym zmniejszeniu jej wpływu na środowisko. Wodór jest kluczem do sprostania tym wyzwaniom, a nasze rozwiązania H2fM® Hydrogen for Mobility obejmują cały łańcuch wartości paliw wodorowych.

Tworzenie czystszej przyszłości wymaga doświadczenia, inwestycji i innowacji na skalę globalną. Firma Air Products posiada technologię, doświadczenie, kapitał i ambicję, aby rozwijać gospodarkę wodorową na dużą skalę.

Dowiedz się więcej

Czy pojazdy napędzane paliwem wodorowym są bezpieczne?

Firma Air Products jest największym producentem i dostawcą wodoru na świecie. O wodorze wiemy wszystko, od produkcji, przez jego magazynowanie i bezpieczne dostawy, aż do procesu tankowania pojazdów wodorem. Wierzymy, że wodór to jedno z kluczowych paliw przyszłości, które pozwoli dokonać rewolucji w gospodarce, szczególnie w bezemisyjnym transporcie.

Każde nowe rozwiązanie, zanim trafi do masowego odbiorcy, wzbudza dużo niepewności, wątpliwości oraz sporo mieszanych emocji. To całkowicie naturalne. Tak samo jest w przypadku wodoru i kwestii jego wykorzystania w motoryzacji. Wbrew wielu mitom paliwo wodorowe jest bezpieczne, co potwierdzają różne fakty:

 • wodór ma wyższą temperaturę samozapłonu niż benzyna lub olej napędowy — to 575°C,
 • spalanie wodoru odbywa się w formie niewielkiego słupa ognia, dzięki czemu płomień nie rozprzestrzenia się do innych miejsc,
 • wodór jest 14-krotnie lżejszy od zwykłego powietrza, o wiele łatwiej uwalnia się do atmosfery.

W jaki sposób firma Air Products może pomóc Ci w dostawie wodoru?

Dostawa rurociągiem

Podłącz swój zakład do jednego z naszych systemów rurociągów na całym świecie, aby uzyskać elastyczne dostawy wodoru na masową skalę

Tymczasowa lub awaryjna dostawa gazu

Usługi ekspresowe APEX firmy Air Products zapewniają szybkie i niezawodne dostawy wodoru o wysokiej jakości

Najnowocześniejsza technologia produkcji wodoru

Szeroka rozpiętość wytwórni wodoru firmy Air Products na całym świecie zapewnia niezawodne dostawy wodoru dla klientów

Systemy dostaw i magazynowania dopasowane do potrzeb

Systemy dostaw i magazynowania w stanie ciekłym lub gazowym stanowią bezpieczny i niezawodny sposób dostawy wodoru o wysokiej czystości

Infrastruktura tankowania wodoru

Jesteśmy wiodącym dostawcą w dziedzinie usług i urządzeń z zakresu energii wodorowej

Wiodąca na rynku technologia butli

Butle i wiązki butli o pojemności 200 bar do zastosowań przemysłowych i specjalnych

Technologia butli z wodorem BIP®

Zapewnia najwyższą czystość gazów

Czy jesteś zainteresowany wodorem?

Skontaktuj się teraz z naszymi ekspertami

Zapytaj eksperta

"Mój proces wymaga użycia wodoru pod wysokim ciśnieniem. Która metoda dostarczania gazu jest najbardziej efektywna?"
Nasi inżynierowie mogą z łatwością ocenić procesy klienta i zalecić optymalny tryb dostawy, a firma Air Products może zaoferować wyjątkową, opatentowaną technologię kriogenicznego sprężania wodoru (CHC), która zapewnia zwiększoną wydajność.

Czy wytwarzanie wodoru na miejscu pozwoli zaoszczędzić pieniądze?

Doskonały projekt zapewniający wydajność

 • Ekonomiczne dostawy wodoru
 • Wysoka niezawodność dzięki monitorowaniu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem globalnych centrów obsługi operacyjnej
 • Elastyczność dzięki kompaktowej i modułowej strukturze
 • Szybki rozruch
 • Maksymalny czas działania
 • Wsparcie w zakresie szkoleń i codziennych operacji w oparciu o bezkonkurencyjne doświadczenie w dziedzinie generowania wodoru
Pobierz broszurę systemów generowania wodoru PRISM®

Opcje dostaw

Air Products może pomóc w określeniu najbardziej ekonomicznej opcji dostaw dla konkretnego zastosowania i położenia geograficznego. Gazy przemysłowe są zazwyczaj dostarczane w postaci gazowej i ciekłej za pośrednictwem różnych systemów dostarczania

Tymczasowe dostawy gazów ciekłych APEX

Krótkoterminowe lub awaryjne dostawy gazu ciekłych do rozruchów, okresów szczytowego zapotrzebowania, planowanych lub nieplanowanych czynności konserwacyjnych oraz postojów instalacji lub rurociągów.

Dostawy gazów ciekłych

Dostarczane cysterną do stacjonarych zbiorników kriogenicznych o różnych rozmiarach. Służymy pomocą w ustaleniu odpowiedniego rozmiaru i typu zbiornika na podstawie objętości, żądanego ciśnienia, poziomu czystości, czy natężenia przepływu.

Butle

Tradycyjne rozwiązanie dla dostaw małych ilości gazu. W ofercie posiadamy szeroką gamę gazów i mieszanin w butlach o rozmiarach od 10 do 50 litrów, zwykle pod ciśnieniem 200 barów. Polecamy naszą innowacyjną butlę Integra® z wbudowanym regulatorem, dzięki której zaoszczędzisz na zużyciu gazu.

Generowanie wodoru gazowego na miejscu

Wytwarzanie gazu na miejscu umożliwia klientom dbającym o zrównoważony rozwój zmniejszenie śladu węglowego, zwiększenie wydajności energetycznej i efektywności, podniesienie jakości produktów końcowych i poprawie wyników w zakresie ochrony środowiska. 

Dostawy rurociągiem

Zapewniają klientom o dużym zapotrzebowaniu na produkt niezawodne, bezpieczne i elastyczne dostawy realizowane w ekonomiczny sposób.

Technologie odzyskiwania H2

Technologie PRISM® membrana i adsorpcja zmiennociśnieniowa (PSA) są używane do odzyskiwania wodoru ze strumieni gazu wylotowego zawierających H2, które można znaleźć w wielu rafineriach i zakładach chemicznych. Nasi specjaliści pomogą Ci ocenić, która technologia jest najlepsza dla Twoich operacji.

Dowiedz się więcej o naszej firmie Membrany PRISM a Oczyszczanie wodoru PSA technologie.

Karty Charakterystyki Produktów

Biblioteka kart charakterystyki produktu

CENTRUM ZASOBÓW