Jump To:
1940
Leonard Parker Pool założył swoją firmę, aby zaspokoić potrzeby odbiorców tlenu o średnim zapotrzebowaniu. Choć pomysł połączenia istniejącej technologii z nowatorską koncepcją marketingową był genialny, natychmiastowe zamówienia nie nadchodziły. Sfrustrowany, ale niezrażony Leonard Pool skorzystał z okazji i sprzedał generatory tlenu, aby wesprzeć działania zbrojne podczas II wojny światowej.
Leonard Parker Pool zakłada firmę Air Products w 1940 r. w Detroit w stanie Michigan w oparciu o prosty, ale rewolucyjny pomysł: koncepcję produkcji i sprzedaży gazów przemysłowych na miejscu.
Air Products dzierżawi swój pierwszy generator tlenu w stanie gazowym małej firmie hutniczej w Detroit w 1941 r. Na zdjęciu: Zakład odlewniczy Grede, Milwaukee, Wisconsin. Generator R-750, typowy dla generatorów sprzedawanych i dzierżawionych w latach 40. i 50. XX wieku.
Podczas II wojny światowej firma zwraca uwagę na projektowanie i produkcję przenośnych generatorów tlenu do użytku wojskowego podczas lotów na dużych wysokościach. Na zdjęciu: 1. i 2. zespół ds. napraw samolotów; dwie z wielu załóg przeszkolonych przez Air Products w zakresie obsługi i konserwacji przenośnych generatorów tlenu.
W 1944 r. firma Air Products przenosi się do Chattanooga w stanie Tennessee i produkuje 240 generatorów tlenu dla sił zbrojnych oraz na potrzeby programu „lend-lease” na rzecz zagranicznych sojuszników. Na zdjęciu: Mobilne i stacjonarne generatory tlenu w budowie w Chattanooga.
Po wojnie firma koncentruje się na rynkach komercyjnych, rozpoczynając działalność w pobliżu Allentown w Lehigh Valley, w stanie Pensylwania. Na zdjęciu: Emmaus, stan Pensylwania, zakład 1.
W roku 1945 firma Air Products podpisała umowę z Weirton Steel Company z Wirginii Zachodniej na wynajem trzech generatorów wytwarzających dziennie sześć ton tlenu. Na zdjęciu: Ilustracja przedstawiająca zakład produkcyjny w Weirton.
1950
W latach powojennych ogromne ilości tlenu zmieniły oblicze przemysłu gazowego. Założyciel firmy, Leonard Parker Pool, był zdeterminowany, aby konkurować na tym „hurtowym” rynku gazu, a jego plan okazał się równie pomysłowy jak jego koncepcja wytwarzania gazu na miejscu. Pod koniec dekady ciekły wodór, substancja uważana za ciekawostkę laboratoryjną, stała się pożądanym produktem, dając firmie nowe możliwości.
Aby wesprzeć powstający w USA program rakietowy i kosmiczny, firma Air Products buduje zakłady zdolne do wytwarzania tonażowych ilości ciekłego tlenu i azotu. Na zdjęciu: Fabryka w Santa Susana, w której znajdują się cztery generatory tlenu o wydajności 75 ton dziennie. Był to, jak powiedział pracownikom Leonard Pool, „największy pojedynczy kontrakt w historii firmy”.
W czasie wystrzelenia Sputnika w 1957 r. firma Air Products wygrywa konkurs na produkcję nowego paliwa rakietowego – ciekłego wodoru – dla sił powietrznych, a później dla NASA w legendarnych zakładach „Trzy Niedźwiedzie”. Na zdjęciu: Widok z lotu ptaka na zakład płynnego wodoru US Air Force w West Palm Beach na Florydzie. Na pierwszym planie widoczny Papa Bear, a w oddali widać Mama Bear i zbiorniki magazynowe.
Wprowadzenie koncepcji marketingowej znanej jako „piggy-backing” (dosł. na barana) – dodanie dodatkowej zdolności skraplania gazu do istniejącego generatora gazu. Na zdjęciu: Zakład tlenowo-azotowy Spencer Chemical, o wydajności 200 ton dziennie, Vicksburg, Missisipi, USA
W 1957 roku firma Air Products wkracza na międzynarodowy rynek gazów przemysłowych za pośrednictwem Air Products (Wielka Brytania), Ltd., spółki joint venture z Butterley Company. Na zdjęciu: Członkowie zarządu opuszczający Coombe House w New Maiden, siedzibie głównej firmy APL w Wielkiej Brytanii
Air Products rozpoczyna budowę swojego zakładu w Trexlertown w Pensylwanii, obejmującego budynek administracyjny, elektrownię, zakład produkcyjny i magazyn z rampą załadunkową dla samochodów ciężarowych. Przez następne ponad sześć dekad miejsce to znacznie się rozwinie, pełniąc funkcję głównej siedziby firmy.
1960
Wiele produktów firmy, w tym tlen i wodór, to podstawowe substancje chemiczne. Firma Air Products wykorzystała okazję i zdywersyfikowała swoją ofertę w szerokim zakresie pośrednich substancji chemicznych. Gdzie indziej, talenty inżynieryjne stworzyły nowe możliwości dla helu, co doprowadziło do powstania światowego lidera w dziedzinie produkcji i dostaw.
W 1960 roku założyciel firmy, Leonard Parker Pool, pojawił się na okładce Business Week. Na zdjęciu: Pool ze swoim następcą Edem Donleyem.
W 1961 r. firma Air Products rozpoczyna produkcję substancji chemicznych w ramach spółki joint venture, której celem jest przekształcenie produktów ubocznych rafinerii w oksoalkohole przeznaczone do produkcji plastyfikatorów. Na zdjęciu: Zakład Air Products w Calvert City, Kentucky, gdzie produkuje się wiele przemysłowych i specjalistycznych substancji chemicznych, w tym wodne polimery emulsyjne i środki powierzchniowo czynne.
W 1962 r. firma nabywa firmę Houdry Process Company i jej spółkę zależną, Catalytic Construction Company. Na zdjęciu: Laboratorium Houdry w Linwood w Pensylwanii.
Akcje Air Products są po raz pierwszy notowane na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w 1962 r., a wartość sprzedaży osiągnięta przez firmę przekroczyła 100 milionów USD.
W połowie lat 60. firma rozszerzyła swoją obecność na całym świecie poprzez swoje oddziały w Belgii, Niemczech Zachodnich i Republice Południowej Afryki. Na zdjęciu: Kempton Park, Republika Południowej Afryki.
Pozycja firmy w zakresie substancji chemicznych rozszerza się wraz z przejęciem w 1969 r. amerykańskiej firmy Escambia Chemical Corporation z Pensacola na Florydzie. Na zdjęciu: Pensacola, Floryda.
Firma Air Products rozwija proces odzyskiwania helu z gazu ziemnego oraz proces skraplania gazu ziemnego za pomocą wymiennika ciepła. Na zdjęciu: Liberal, Kansas.
1970
Chociaż początkowy sukces firmy opierał się na dostarczaniu tlenu, to z czasem coraz większego znaczenia nabierały zastosowania azotu. Firma zainwestowała także w substancje chemiczne, wkraczając na rynek elektroniczny. Do roku 1978 firma Air Products dzięki obrotowi 1 miliarda USD stała się firmą z listy Fortune 500.
Działalność ta rozwija się nadal w latach 70. wraz z przejęciem firmy Airco, Inc. zajmującej się chemikaliami i tworzywami sztucznymi. W ciągu następnych 40 lat firma zajmująca się emulsjami polimerowymi stała się liderem na rynku amerykańskim, generując przychody rzędu 1 miliarda USD. Na zdjęciu: Literatura dotycząca produktów Airco.
Wczesne urządzenia Cryo-Quick do zamrażania żywności pomogły zrewolucjonizować amerykański przemysł restauracyjny, umożliwiając scentralizowane przetwarzanie żywności w celu zapewnienia spójności produktów. Na zdjęciu: Mrożenie hamburgerów dla firmy McDonald's.
Firma Air Products podpisała z NASA 12-letni kontrakt o wartości 287 milionów USD na dostawę ciekłego wodoru do nowego programu promów kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
Firma znajduje się na liście Fortune 500 dzięki sprzedaży o wartości 1 miliarda dolarów.
1980
W ciągu dekady firma nadal umacniała swoją globalną pozycję dzięki strategicznym pozycjom kapitałowym oraz wzmocniła swoją działalność w branży chemicznej i elektronicznej. Rozpoczęła również drugi etap dywersyfikacji na rynkach ochrony środowiska i energii, koncentrując się głównie na nowych, wysokotemperaturowych technologiach kogeneracji, generowania pary ze śmieci i odsiarczania gazów spalinowych, a także budując pozycję lidera w dostawach wodoru dla rafinerii.
Air Products podejmuje strategiczną globalną ekspansję, zajmując mniejszościowe pozycje w firmach zajmujących się gazami przemysłowymi w Korei, Japonii, Malezji, Hong Kongu, Chinach, Tajlandii, Tajwanie i Meksyku. Na zdjęciu: Air Products San Fu w Tajpej na Tajwanie.
Firma Air Products znacząco rozszerza działalność w zakresie epoksydowych środków utwardzających i zdobywa czołową pozycję w Europie. Na zdjęciu: Zakład produkcji epoksydów w Isehara w Japonii.
Firma Air Products przejmuje Stearns-Roger Corporation, wiodącą w USA firmę świadczącą usługi inżynieryjne i budowlane z siedzibą w Denver w stanie Kolorado. Na zdjęciu: Stearns-Roger Corporation.
W połowie lat 80. firma utworzyła dział zajmujący się ochroną środowiska i systemami energetycznymi, którego celem jest wytwarzanie energii, kontrola zanieczyszczenia powietrza i odzyskiwanie energii z odpadów stałych. Na zdjęciu: Zakład kogeneracji w Stockton w stanie Kalifornia.
MEGASYS® Total Gas Management Services to pierwsza w branży oferta, która została opracowana w odpowiedzi na potrzeby klientów, chcących czegoś więcej niż tylko gaz masowy i specjalistyczny. Usługi MEGASYS® pozwalają lepiej zrozumieć procesy naszych klientów i plan technologiczny. Na zdjęciu: Pracownik Air Products monitorujący szafkę gazową w jednym z miejsc funkcjonowania MEGASYS®.
Firma nabywa J.C. Firma Schumacher, dostawcę wysokiej czystości substancji chemicznych do produkcji półprzewodników, zapewniając sobie silniejszą pozycję w dziedzinie materiałów elektronicznych.
Dzięki nowym regulacjom dotyczącym czystego powietrza, zwiększonemu wykorzystaniu surowych olejów o wysokiej zawartości siarki oraz większemu zapotrzebowaniu na paliwa transportowe, firma tworzy spółkę joint venture z KTI (obecnie Technip) w celu budowy urządzeń do przetwarzania wodoru dla rafinerii ropy naftowej i staje się wiodącym globalnym dostawcą wodoru rafineryjnego. Na zdjęciu: Zakład produkcji wodoru w Port Arthur w Teksasie, USA
1990
Kontynuowano globalną ekspansję, podobnie jak zaangażowanie firmy na rzecz branży elektronicznej. Wcześniejsze prace rozwojowe z udziałem rządu USA przyniosły dywidendy, dzięki czemu dział operacji w branży elektronicznej osiągnął pozycję światowego lidera.
W latach 90. firma Air Products nabyła 49% udziałów w spółce Sapio we Włoszech, a także przejęła spółkę Carburos Metálicos w Hiszpanii i spółkę Korea Industrial Gas. Na zdjęciu: Zakład Carburos, Tres Cantos (Madryt).
W Azji firma tworzy spółki joint venture z japońskimi firmami Daido Hoxan i Showa Denko, aby obsługiwać rozwijający się przemysł elektroniczny.
Firma Air Products zakłada nowe przedsiębiorstwo w Singapurze, tworzy spółkę joint venture w Indonezji i otwiera nowe zakłady w Tsukubie w Japonii w celu dostarczania produktów na azjatycki rynek półprzewodników.
Trifluorek azotu – opracowany w latach 60. XX w. do produkcji broni laserowej – staje się głównym materiałem do czyszczenia komór w przemyśle półprzewodnikowym. Firma Air Products zostaje światowym liderem w produkcji tego materiału. Na zdjęciu: Nasz zakład produkujący trifluorek azotu w Hometown w stanie Pensylwania, USA
Firma przejmuje przedsiębiorstwo Permea, Inc., wiodącego dostawcę membranowych i adsorpcyjnych systemów separacji gazu. Na zdjęciu: Włókna membranowe są produkowane w naszym zakładzie Permea w St. Louis w stanie Missouri na potrzeby naszych systemów dostarczania gazu bezkriogenicznego.
2000
Firma poczyniła dodatkowe kroki w kierunku stania się jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się zintegrowanymi gazami przemysłowymi i nadal rozwija inne segmenty działalności, wykorzystując istniejące możliwości i doświadczenie oraz wprowadzając kilka przełomowych technologii w tym regionie.
Firma umacnia pozycję światowego lidera w dziedzinie technologii skraplania gazu ziemnego, wprowadzając proces eliminowania wąskich gardeł, który umożliwia zwiększenie produkcji nawet o 60% bez utraty istniejącej wydajności. Na zdjęciu: Główny kriogeniczny wymiennik ciepła będący częścią technologii procesu skraplania Air Products AP-X®.
Na rynku globalnym wprowadzono serię przełomowych innowacji w dziedzinie butli z gazem.
Kompleks gazów przemysłowych firmy Air Products w Nowym Orleanie, zalany wodą na wysokość 2,5 m po uderzeniu huraganu Katrina. Po zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom firma rozpoczyna osuszanie zakładu i pracę nad przywróceniem działalności. Osiąga kamień milowy wykonywania „znaczącej liczby operacji” w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy, pomagając znieść ograniczenia na rynku płynnego wodoru.
Firma Air Products rozszerza swoją wiedzę z zakresu nauk o powierzchni poprzez nabycie Tomah³ Products do stosowania do czyszczenia przemysłowego i instytucjonalnego.
Air Products zostaje wiodącym dostawcą gazów przemysłowych w Europie Środkowej poprzez przejęcie firmy BOC Gazy z branży gazów przemysłowych.
W 2008 r. firma Air Products oddaje do eksploatacji nową stację paliwa wodorowego w głównej siedzibie firmy w Allentown, Pensylwania w ramach inicjatywy Edukacja wodorowa, finansowanej w dużej mierze przez Federalną Administrację Transportową. Dzięki stacji pojazdy transportowe napędzane wodorem mogą wyruszyć do społeczeństwa, aby pomóc w edukacji na temat wodoru i jego możliwości.
2010
Pracownicy firmy Air Products wnoszą głębokie zrozumienie i wiedzę w zakresie zastosowań do branż i rynków obsługiwanych przez Air Products na całym świecie. To połączenie perspektywy i szerokiej wiedzy pozwala im wykorzystać stosowne rozwiązania dla najpilniejszych potrzeb energetycznych, ekologicznych i rynków wschodzących. Właśnie to, co możemy nazwać „przewagą Air Products”, będzie nadal napędzać zyskowny wzrost i zrównoważony rozwój firmy Air Products i jej klientów w nadchodzących dekadach.
W Chinach firma Air Products składa dwa największe w historii zamówienia na zakłady rozdziału powietrza (ASU): pierwszy w Shaanxi Future Energy Chemical Co., Ltd. (12 000 ton tlenu/dzień) i drugi w Shanxi Lu'An Mining (Group) Co., Ltd. (10 000 ton tlenu /dzień). Ich budowa jest napędzana przez zakrojone na szeroką skalę projekty nafotwe i gazyfikacji węgla w całych Chinach. Na zdjęciu: Instalacja ASU dla projektu gazyfikacji węgla Lu'an w prowincji Shanxi w Chinach.
Air Products przejmuje udziały firmy DuPont w spółce DuPont Air Products NanoMaterials LLC, spółce typu joint venture 50-50 obu firm, obsługującej globalny przemysł półprzewodników i polerowania wafli krzemowych.
W 2012 r. Air Products nabywa pakiet kontrolny w firmie INDURA, największym wówczas niezależnym przedsiębiorstwie zajmującym się gazami przemysłowymi w Ameryce Południowej. Przejęcie to oznacza nową sprzedaż i znaczącą obecność firmy w czwartym regionie świata.
W 2013 roku firma Air Products przejmuje EPCO Carbon Dioxide Products, Inc., dodając ciekły CO₂ do swojej oferty w Ameryce Północnej za pośrednictwem 12 instalacji oczyszczania i skraplania CO₂, należących do EPCO.
W 2014 r. Zarząd Air Products zatwierdza powołanie nowego przewodniczącego, prezesa i dyrektora generalnego Seifiego Ghasemiego, który opracowuje pięciopunktowy plan strategiczny, będący wytycznymi przyszłych sukcesów firmy.
W 2015 roku firma Air Products podpisała kontrakt z Saudi Aramco w ramach joint venture Air Products i ACWA Holdings na budowę, obsługę i pozostanie właścicielem największego na świecie kompleksu gazowego do zasilania rafinerii Saudi Aramco budowanej w Dżudanie w Arabii Saudyjskiej.
W 2015 r. Air Products świętuje 75. rocznicę powstania firmy, przypisując w dużej mierze swój sukces know-how, duchowi innowacyjności swoich pracowników oraz chęci wykorzystywania szans na rozwój.
Realizując strategiczny pięciopunktowy plan, firma Air Products zakończyła wydzielanie pionu Electronics Materials poprzez utworzenie firmy Versum Materials, Inc. w 2016 r.
Po raz kolejny realizując strategiczny pięciopunktowy plan, Air Products staje się w 2017 roku firmą zajmującą się wyłącznie gazami przemysłowymi, sprzedając dział Performance Materials Division niemieckiemu producentowi chemikaliów specjalnych Evonik Industries AG.
Dyrektor generalny Seifi Ghasemi wdraża kolejny etap strategicznego pięciopunktowego planu w celu osiągnięcia sukcesu - dodaje różnorodność i poczucie przynależności do celów firmy. Tak rozbudowany plan służy Air Products jako mapa drogowa w zakresie bezpieczeństwa, integracji, rentowności i zrównoważonego rozwoju w przyszłości.
Firma Air Products zakłada supernowoczesne centrum technologiczne w Dhahran Techno Valley Science Park w Arabii Saudyjskiej; zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe w Zhangjiang Hi-Tech Park w Szanghaju w Chinach; oraz światowej klasy centrum inżynieryjne w Pune w stanie Maharasztra w Indiach. Na zdjęciu: Centrum inżynieryjne w Pune.
W ramach swojego modelu sprzedaży gazu firma Air Products zbudowała oraz została właścicielem i operatorem kompleksu gazów przemysłowych na skalę światową w Kochi w Indiach, na rzecz firmy Bharat Petroleum Corporation Limited (BPCL). Nowy kompleks, w którym mieści się zaawansowany technologicznie zakład HyCO, umożliwia firmie BPCL radykalne zwiększenie wydajności rafinacji w celu uzyskania czystszych paliw. Również w Indiach spółka joint venture firmy Air Products, INOX Air Products Pvt Ltd., obchodzi 20-lecie udanej działalności w szybko rozwijającym się regionie. Na zdjęciu: Kompleks gazów przemysłowych Air Products dostarcza wodór, azot, tlen i parę wodną do rafinerii BPCL w Kochi.
Mając na uwadze światowe zapotrzebowanie na energię, ochronę środowiska i rynki wschodzące, firma Air Products rozpoczyna projektowanie, budowę, posiadanie na własność i obsługę największych na świecie projektów dotyczących gazów przemysłowych. Poprzez gazyfikację firma dostarcza gaz syntezowy, który umożliwia klientom i krajom przekształcanie dużych ilości materiałów o niższej wartości w produkty o wyższej wartości. Na zdjęciu: Projekt gazyfikacji firmy Air Products zapewnia dostawy gazu syntezowego i innych gazów przemysłowych firmie Lu'an Clean Energy w Shanxi w Chinach.
2020
Kierując się pięciopunktowym planem oraz dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu jej pracowników, firma Air Products osiąga swój cel stania się najbezpieczniejszą i najbardziej zyskowną firmą z branży gazów przemysłowych na świecie. Koncentrując się na innowacyjnych rozwiązaniach najpilniejszych problemów energetycznych i ekologicznych na świecie, firma odgrywa wiodącą rolę w dziedzinie gazyfikacji, technologii wychwytywania dwutlenku węgla oraz wytwarzania wodoru dla mobilności. Poprzez tworzenie, wdrażanie, posiadanie i obsługę megaprojektów w tych obszarach, Air Products pomaga osiągnąć znaczące korzyści związane ze zrównoważonym rozwojem na świecie przy jednoczesnym wspieraniu dalszego rozwoju i sukcesu firmy w przyszłości.
Air Products demonstruje swoją kulturę i charakter, solidaryzując się ze światową, wspólną walką z COVID-19. Firma Air Products, uznana przez rządy na całym świecie za należącą do „branży o krytycznym znaczeniu”, reaguje na kryzys, kontynuując bezpieczne prowadzenie swoich zakładów, dostarczając klientom kluczowe produkty i zdobywając nowe projekty, a jednocześnie dbając o zdrowie i bezpieczeństwo.
Dzięki silnemu przywództwu i sukcesom w realizacji zobowiązań zarząd przedłużył kadencję Seifiego Ghasemiego na stanowisku przewodniczącego i prezesa do dnia 30 września 2025 r.
Dr Samir Serhan, który odegrał kluczową rolę w zdobywaniu i realizacji największych i najbardziej złożonych projektów w historii firmy, zostaje powołany na stanowisko dyrektora operacyjnego.
Firma Air Products wraz z ACWA Power i NEOM podpisują umowę na budowę bezemisyjnego, opartego na wodorze zakładu wytwarzania amoniaku zasilanego energią odnawialną. Projekt zlokalizowany w NEOM, nowym modelu zrównoważonego życia w Królestwie Arabii Saudyjskiej, zapewni 650 ton wodoru na dobę do transportu na całym świecie i pozwoli zaoszczędzić na świecie trzy miliony ton CO₂ rocznie.
Wiodącą na świecie technologię przetwarzania gazu LNG i wyposażenie firmy wybrano do realizacji pierwszego projektu naziemnego LNG w Mozambiku w Afryce Południowej; Projekt rozbudowy produkcji gazu LNG w zakładzie Qatargas w Ras Laffan, Katar; oraz zakład GL1Z LNG Sonatrach w Arzewie w Algierii. Cały sprzęt, włącznie z czterema największymi na świecie liniami procesowymi LNG, będzie wyprodukowany w światowej klasy fabryce Air Products w Port Manatee na Florydzie.
Zgodnie ze strategią biznesową i wyższymi celami, firma Air Products wyznacza nowy cel w zakresie zrównoważonego rozwoju polegający na zmniejszeniu intensywności (kg CO₂/MM BTU) emisji dwutlenku węgla (CO₂) o jedną trzecią do roku 2030 w stosunku do poziomu wyjściowego z 2015 r. Kluczowymi czynnikami prowadzącymi do osiągnięcia tego celu są projekty dotyczące wychwytywania dwutlenku węgla, projekty niskoemisyjne i bezemisyjne, doskonałość operacyjna oraz zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej.
W ramach dążenia do stania się najbardziej zróżnicowanym przedsiębiorstwem z branży gazów przemysłowych, firma Air Products podejmuje wymierny, przejrzysty krok w celu dalszego zwiększenia liczby kobiet i mniejszości na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych. Firma zamierza do 2025 r. osiągnąć co najmniej 28-procentową reprezentację kobiet na tych stanowiskach na całym świecie i co najmniej 20-procentową reprezentację mniejszości na tych stanowiskach w USA.
W 2021 r. Air Products kończy budowę swojej nowej, globalnej siedziby. Położone nieco ponad półtora kilometra od poprzedniej lokalizacji w Trexlertown, nowoczesne, zrównoważone obiekty odzwierciedlają kulturę firmy jako wiodącego na świecie producenta gazów przemysłowych, skupiającego się na tworzeniu czystszej przyszłości poprzez napędzanie transformacji energetycznej.