Megaprojekty na całym świecie

Realizujemy jedne z największych i najbardziej złożonych projektów w historii Air Products. Nasz sukces w realizacji tych megaprojektów demonstruje podstawowe możliwości Air Products w zakresie obsługi największych projektów energetycznych na świecie z zachowaniem bezpieczeństwa, niezawodności i doskonałości operacyjnej.

Obejrzyj film przedstawiający megaprojekty

Arabia Saudyjska

NEOM: największy na świecie projekt budowy wodoru bez użycia węgla

NEOM, nowy model zrównoważonego życia w Królestwie Arabii Saudyjskiej, to projekt o wartości $7, który umożliwi Air Products dostarczenie do 2025 r. Wodoru bez węgla do zasilania autobusów i ciężarówek i wyeliminowanie trzech milionów ton rocznie (TPY) emisji CO2 i smogu oraz innych zanieczyszczeń z odpowiednika ponad 700 000 samochodów.

Projekt joint venture z NEOM i ACWA Power opiera się na sprawdzonej, światowej klasy technologii i obejmuje innowacyjną integrację ponad czterech gigawatów energii odnawialnej z energii słonecznej, wiatrowej i magazynowej; wytwarzanie wodoru na poziomie 650 ton dziennie metodą elektrolizy z wykorzystaniem technologii thyssenkrupp w ramach umowy o wyłącznej współpracy strategicznej Air Products; wytwarzanie azotu metodą oddzielania powietrza z wykorzystaniem technologii Air Products; oraz produkcję 1,2 mln ton amoniaku bez użycia węgla przy użyciu technologii Haldor Topsoe w ramach globalnej umowy alianckiej Air Products.

Największy na świecie kompleks gazów przemysłowych
Arabia Saudyjska

Air Products, w ramach joint venture (JV) z ACWA Holdings, zaprojektowało i zbudowało największy na świecie kompleks gazów przemysłowych do dostarczania 75 000 ton metrycznych dziennie (20 000 tlenu i 55 000 azotu) dla rafinerii Arabii Saudyjskiej Aramco w mieście Jazan w Arabii Saudyjskiej. Pomimo odległej lokalizacji i regionalnych problemów klimatycznych, zespół Air Products z powodzeniem ukończył kompleks na skalę światową, nie tracąc przy tym czasu w ciągu 25 milionów godzin roboczych.

W sierpniu 2018 r. Saudi Aramco, Air Products i ACWA Power podpisały umowę o wartości 8 miliarda USD o utworzeniu w Jazan firm zajmujących się gazyfikacją/energią elektryczną, kupując od Saudi Aramco aktywa gazyfikacyjne, blok energetyczny i powiązane narzędzia.

W listopadzie 2019 r. firma Air Products potwierdziła, że jest w końcowych negocjacjach z Saudi Aramco, ACWA Power i Air Products Qudra w sprawie przejęcia aktywów gazyfikacji, energii i gazu przemysłowego w Jazan, co odpowiada zaktualizowanej wartości inwestycji o wartości 11,5 mld USD.

Indonezja

Projekt węgiel-matanol

Inwestycja Air Products o wartości 2 mld USD pozwoli na zbudowanie, posiadanie i obsługę oddzielania powietrza, gazyfikacji, oczyszczania gazu syntezowego, mediów i produkcji metanolu dla przełomowego projektu gazyfikacji w Bengalonie we wschodniej części Kalimantanu w Indonezji.

Zakład — w tym autorskie rozwiązania firmy Syngas Air Products™ suchego gazyfikatora — efektywnie przekształci obfite zasoby węgla w wysokowartościowe produkty, umożliwiając produkcję prawie dwóch milionów TPY metanolu z prawie sześciu milionów TPY węgla począwszy od 2024 r. Dzięki projektowi koncerny będą mogły zaoferować Bakrie Group i PT. Ithaca Resources dostarczenie metanolu do użytku domowego, wspierając niezależność energetyczną Indonezji i zrównoważony wzrost gospodarczy.
Chiny

Projekt gazyfikacji węgla Lu'an

Poprzez spółkę joint venture z firmą Lu'an Clean Energy firma Air Products dostarcza gaz syntezowy i inne gazy przemysłowe do produkcji gazu syntezowego firmy Lu'an w Changzhi w Shanxi w Chinach. 

Światowy projekt gazyfikacji obejmuje cztery duże instalacje oddzielania powietrza (ASU), cztery generatory gazu i dwa systemy oczyszczania gazu syntezowego w celu wsparcia jednego z przełomowych projektów demonstracyjnych w dziedzinie czystej energii w Chinach. Gazyfikatory są największymi na świecie, zdolnymi do przetworzenia 12 000 ton węgla w gaz syntezowy, dzięki czemu firma Lu'An może przekształcić się w substancje chemiczne i paliwa transportowe.

 Gasifier at Jiutai New Material Co. Ltd mono-ethylene glycol project in Hohhot, ChinaJiutai, węgiel-synteza

Air Products otrzymał długoterminowy kontrakt na dostawę gazu syntezowego dla firmy Jiutai New Material Co., Ltd w ramach wartego wiele miliardów dolarów projektu glikolu monoetylenowego w Hohhot w Chinach. Projekt, który zostanie wdrożony jako pierwszy przez Air Products, w tym sprawdzoną technologię gazyfikacji nabytą od firmy Shell, ma zostać oddany do użytku w czwartym kwartale roku podatkowego 2021. 

Zakład zostanie zaprojektowany pod kątem wytwarzania ponad 500 000 Nm3 / h gazu syntezowego i będzie się składać z pięciu wytwornic gazu, dwóch urządzeń do oddzielania powietrza (ASU) o wydajności około 100 000 Nm3 / h, z oczyszczaniem i przetwarzaniem gazu syntezowego, a także związanej z nim infrastruktury i mediów. Jiutai dostarczy surowiec węglowy i przejmie całą produkcję z zakładu.


Debang gasificationProjekt gazu syntezowego we współpracy z Grupą Debang, Prowincja Jiangsu, Chiny

Przełomowy zakład przetwarzający węgiel na gaz syntezowy w Xuwei National Petrochemical Park, Lianyungang City, w prowincji Jiangsu w Chinach jest realizowany poprzez 80% Air Products / 20% joint venture z firmą Debang Xinghua Technology Co., Ltd. (podmiotu zależnego od Jiangsu) Debang Chemical Industrial Group Co., Ltd. („Grupa Debang”)).

Zlokalizowana strategicznie w jednym z siedmiu krajowych zintegrowanych parków rafinacji ropy naftowej i przemysłu petrochemicznego w Chinach, JV będzie właścicielem i operatorem zasobów do oddzielania powietrza, gazyfikacji i oczyszczania w ramach 20-letniej umowy za stałą miesięczną opłatą, dostarczając gaz syntezowy w celu wsparcia 350 000 ton grupy Debang rocznie w zakładach chemicznych. Projekt ma zostać ukończony w 2023 r. I będzie dostarczać gaz syntezowy, który umożliwi grupie Debang produkcję potrzebnego amoniaku i innych produktów dla swoich klientów.

Joerg Linsenmaier

Wiceprezes, Zarządzanie projektami, produkcja i budownictwo

Zobacz biografię
“Podstawą doświadczenia Air Products w dziedzinie realizacji dużych projektów jest nasze doświadczenie techniczne i handlowe zdobyte podczas realizacji wielu złożonych projektów na całym świecie. Nasze wysoko wykwalifikowane regionalne zespoły wykonawcze zarządzają projektami na całym świecie, korzystając zarówno z własnych, jak i zewnętrznych technologii, uzupełnionych o szczegóły i zaopatrzenie w biurach w Indiach.”