Szukasz rozwiązań dla bezemisyjnej mobilności?

Światowy lider w branży dostawca wodoru, firma Air Products, zapewnia swoim klientom kompleksowe rozwiązania od produkcji i dostawy po magazynowanie i stacje tankowania.

Czy pojazdy napędzane paliwem wodorowym są bezpieczne?

Firma Air Products jest największym producentem i dostawcą wodoru na świecie. O wodorze wiemy wszystko, od produkcji, przez jego magazynowanie i bezpieczne dostawy, aż do procesu tankowania pojazdów wodorem. Wierzymy, że wodór to jedno z kluczowych paliw przyszłości, które pozwoli dokonać rewolucji w gospodarce, szczególnie w bezemisyjnym transporcie.

Każde nowe rozwiązanie, zanim trafi do masowego odbiorcy, wzbudza dużo niepewności, wątpliwości oraz sporo mieszanych emocji. To całkowicie naturalne. Tak samo jest w przypadku wodoru i kwestii jego wykorzystania w motoryzacji. Wbrew wielu mitom paliwo wodorowe jest bezpieczne, co potwierdzają różne fakty:

 • wodór ma wyższą temperaturę samozapłonu niż benzyna lub olej napędowy — to 575°C,
 • spalanie wodoru odbywa się w formie niewielkiego słupa ognia, dzięki czemu płomień nie rozprzestrzenia się do innych miejsc,
 • wodór jest 14-krotnie lżejszy od zwykłego powietrza, o wiele łatwiej uwalnia się do atmosfery.

Wodór paliwem przyszłości pojazdów szynowych

Dla transportu kolejowego Air Products zapewnia łatwą i wygodną w użyciu infrastrukturę do tankowaniawraz z dostawami gazu, jak również oferuje konserwację urządzeń i szkolenia dla pracowników. 

Na całym świecie transport kolejowy odgrywa duże znaczenie: ludzie korzystają zpociągów dojeżdżając do pracy, koleją przewożone są także towary. Na jednym tankowaniu pojazd szynowy napędzany wodorem może przejechać nawet do 900 km.W kolejnictwie liczy się także szybkość tankowania-z technologią Air Products do jego przeprowadzenia wystarczy jedna osoba, a pełne tankowanie trwa około15 minut.

Zaletyogniw wodorowych:

 • Zero emisji
 • Szybkie tankowanie
 • Wysoka wydajność
 • Komfort jazdy
 • Ograniczenie zużycia paliw kopalnych

Wodór jest odpowiedzią na wyzwania w zakresie ograniczenia emisji w sposób zrównoważony i efektywny kosztowo. Zasilanie pojazdów wodorem to jedno z niewielu zeroemisyjnych rozwiązań, które jest zdolne sprostać wymagającym potrzebom transportu.

Ekperci ds. wodoru

Opierając się na ponad sześciu dekadach doświadczenia z wodorem, wykorzystujemy nasze możliwości, aby pomóc rozwiązać światowe wyzwania klimatyczne, wdrażając nasze rozwiązania w zakresie produkcji, dystrybucji i tankowania wodoru.

Kompleksowe rozwiązania do zasilania wodorem

Od produkcji, przez dystrybucję, po stacje tankowania wodorem, zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę, oferując niezawodne dostawy wodoru, wiodącą technologię i sprzęt oraz sprawdzoną wiedzę fachową.

Wodór: droga do czystszej przyszłości

Air Products, produkując i dostarczając czyste rozwiązania w zakresie energii wodorowej, stosowanych w ciężkich pojazdach z ogniwami paliwowymi, w przemyśle i magazynowaniu energii, pomaga budować dynamiczną drogę ku czystszej przyszłości energetycznej. 

Alternatywą do tradycyjnych nośników energii jest paliwo wodorowe. Dzięki niemu można napędzać samochody i jednocześnie cieszyć się czystym środowiskiem naturalnym. Obecnie samochody, które są napędzane wodorem, tak naprawdę wykorzystują technologię hybrydową. Polega ona na współpracy silnika elektrycznego z ogniwami wodorowymi. Działanie silnika wodorowego jest proste i opiera się na odwróconej elektrolizie wody, a proces ten można opisać w kilku krokach:

 • paliwo wodorowe trafia do zbiorników, skąd wędruje do ogniw paliwowych,
 • ogniwa umożliwiają reakcję, w której jony wodoru wytworzone na anodzie są łączone z cząsteczkami tlenu w reakcji zachodzącej na katodzie,
 • wynikiem reakcji jest czysta woda,
 • dzięki reakcji chemicznej powstaje energia elektryczna, która napędza silnik elektryczny, jednocześnie
 • doładowując akumulator,
 • zasilanie pojazdów wodorem jest bardzo ekologiczne, ponieważ jedynym produktem ubocznym jest woda.
Broszura - Wodór dla mobilności

NEOM: NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE ZIELONY PROJEKT WODOROWY

Dzięki inwestycji 7 mld USD, firma Air Products dostarczy do 2025 r. bezemisyjny, ekologiczny wodór do zasilania autobusów i ciężarówek na całym świecie, eliminując 3 miliony ton rocznie emisji CO₂, co odpowiada emisji z ponad 700 000 samochodów. Projekt joint venture w Arabii Saudyjskiej z NEOM i ACWA Power będzie zasilany czterema gigawatami energii odnawialnej ze słońca, wiatru i magazynowania, napędzając produkcję 650 ton wodoru dziennie przez elektrolizę przy użyciu technologii thyssenkrupp, produkcję azotu w procesie rozdziału powietrza przy użyciu technologii Air Products i produkcję 1,2 miliona ton rocznie bezemisyjnego amoniaku przy użyciu technologii Haldor Topsoe.

NA CZELE Z OŚRODKIEM BLUE WODORU W ZACHODNIEJ KANADZIE

Nasz kompleks energii wodorowej w Edmonton w stanie Alberta w Kanadzie sprawi, że obszar ten stanie się centrum gospodarki wodorowej w zachodniej Kanadzie i na północnym zachodzie Pacyfiku. Kompleks będzie wytwarzał wystarczającą ilość ciekłego wodoru, by zasilać wszystkie agencje transportu publicznego w całej Albercie. Co więcej, połączenie naszej zaawansowanej technologii wodorowej, wychwytywania i składowania węgla oraz generowania energii opartej na wodorze umożliwia eksploatację zakładu przy zerowym poziomie emisji dwutlenku węgla.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się o rozwiązaniach wodoru dla mobilności

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI