Ksenon

Gwiazda wśród gazów szlachetnych

Ksenon (Xe) jest jednym z najrzadszych gazów szlachetnych, ale ma wiele zastosowań, co czyni go niezwykle cennym. W pracy ksenon możesz zobaczyć w jasnych, białych światłach reflektorów samochodu. Ksenonowe lampy emitują światło o bardzo wysokim natężeniu, a jednocześnie są wyjątkowo energooszczędne, dlatego powszechnie stosuje się je w przemyśle oświetleniowym o wysokiej wydajności.

Pobierz broszurę dotyczącą ksenonu

Produkcja gazu ksenonowego

Firma Air Products od lat 60. XX wieku dostarcza ksenon na potrzeby programów satelitarnych, podróży kosmicznych, środków napędowych do statków kosmicznych i silników sterujących. Dostarczamy go także na potrzeby rynków półprzewodników, oświetlenia i urządzeń medycznych.

Firma Air Products rozumie czystość. Ksenon stosowany procesach półprzewodnikowych musi być bardzo czysty, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia skażą podłoże krzemowe lub będą reagować z użytkowymi środkami chemicznymi, takimi jak fluor, tworząc trujący i silnie korozyjny fluorowodór (HF).

W branży lotniczej, z uwagi na delikatny charakter elektrod, ksenon musi mieć bardzo niską zawartość tlenu i wody, aby nie spalić elektrody. Ksenon o ultrawysokiej czystości firmy Air Products został zaprojektowany specjalnie do detektorów spektroskopii promieni gamma i promieni rentgenowskich wykorzystywanych do podstawowych badań wszechświata i ciemnej materii.  

Zastosowania​

Produkcja półprzewodników i układu pamięci
Ksenon o wysokiej czystości firmy Air Products jest doskonale sprawdza się jako atmosfera, plazma, jak i źródło wiązki jonowej w procesach wytrawiania i osadzania.
Branża lotnicza i silniki jonowe
Ksenon o wysokiej czystości pełni ważną rolę w kwestii zapewnienia długiej żywotności elektrod.
Oświetlenie
Ksenon o wysokiej czystości pełni ważną rolę w kwestii zapewnienia doskonałej jasności i długiej żywotności żarników.
Badania ciemnej materii
Ksenon o ultrawysokiej czystości (UHP) został zaprojektowany specjalnie do detektorów spektroskopii promieni gamma i promieni rentgenowskich wykorzystywanych do wykrywania ciemnej materii.
Znieczulenie i tomografia komputerowa
Ksenon medyczny o ultrawysokiej czystości jest stosowany w znieczuleniu, ponieważ jest bardzo bezpieczny dla układu neurologicznego.

Gazy szlachetne

Gazy szlachetne, znane również jako helowce, są najbardziej obojętnymi pierwiastkami znanymi człowiekowi. Występują w środowisku w bardzo niskich stężeniach i są produkowane w instalacji separacji powietrza (ASU). Ze względu na ich unikalne właściwości chemiczne, eksperci znaleźli dla nich bardzo nowatorskie i interesujące zastosowania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ksenon dla produkcji półprzewodników i układów pamięci

Ksenon jest używany w produkcji półprzewodników, stosowany w tym procesie musi być bardzo czysty, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą spowodować zanieczyszczenie krzemowego podłoża lub reakcję z innymi związkami, takimi jak fluor, z wytworzeniem trującego i silnie korozyjnego fluorowodoru (HF). Produkowany przez nas ksenon może być używany w laserach ekscimerowych, laserowych gazach buforowych, wytrawianiu DRAM i 3D NAND oraz w wyświetlaczach plazmowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zintegrowane dostawy gazów

Firma Air Products oferuje elastyczne opcje dostaw, które spełnią wszystkie potrzeby klientów – od dużych instalacji oddzielania powietrza po gazy o ultra wysokiej czystości klasy 6,0.

POZNAJ USŁUGI