Neon

Gaz szlachetny o nazwie neon jest używany w neonowych znakach rozświetlających największe miasta świata. Gaz ten świeci jasnopomarańczowym światłem, gdy jest zapalony, i jest dobrze widoczny z dużej odległości.

Firma Air Products dostarcza mieszaniny gazów zawierających neon, używanych w laserach ekscimerowych stosowanych do litografii, wytrawiania, LASIK, mikroobróbki materiałów organicznych, mikrowiercenia i cięcia.

Pobierz broszurę dotyczącą neonu

Zastosowanie gazu neonowego

Spośród wszystkich dzisiejszych zastosowań najważniejszym zastosowaniem neonów są lasery ultrafioletowe (UV), zwane laserami ekscimerowymi. Termin „ekscimerowy” (z ang. excimer) to skrót oznaczający wzbudzony dimer. Ten laser jest szczególnie skuteczny do wykonywania czystych i precyzyjnych cięć w zakresie setek nanometrów. Ponieważ laser UV nie wytwarza ciepła, nie powoduje tworzenia się blizn, co sprawia, że jest popularnie stosowany podczas laserowych operacji oka (LASIK). Jest również używany w procesie produkcji półprzewodników. 

Mieszanki laserowe firmy Air Products zawierają wysoce reaktywne i toksyczne gazy, takie jak fluor i ksenon. Stworzenie dokładnej i stabilnej mieszanki laserowej jest bardzo ważne pod względem zapewnienia stałej mocy wyjściowej lasera, która prowadzi do optymalnych i powtarzalnych wyników. Ważne jest również zapewnienie bezpieczeństwa, aby zanieczyszczenia nie wchodziły w reakcje ze składnikami, tworząc niebezpieczne gazy, takie jak fluorowodór. 

Zastosowania​

Produkcja półprzewodników i układów pamięci

Mieszaniny zawierające neon, oraz układy neon-fluor firmy Air Products o wysokiej czystości doskonale nadają się do laserów ekscimerowych i innych zastosowań w ramach produkcji półprzewodników.

Oświetlenie

Neon o wysokiej czystości pełni ważną rolę zapewnianiu doskonałej jasności i długiej żywotności żarników.

Lasery medyczne i LASIK

Mieszaniny zawierające neon, oraz układy neon-fluor firmy Air Products o wysokiej czystości doskonale sprawdzają się jako gazy w laserach ekscimerowych używanych w ramach LASIK.

Cięcie i produkcja

Mieszaniny zawierające neon, oraz układy neon-fluor firmy Air Products o wysokiej czystości doskonale sprawdzają się jako gazy w laserach ekscimerowych używanych w przemyśle.

Gazy szlachetne

Gazy szlachetne, znane również jako helowce, są najbardziej obojętnymi pierwiastkami znanymi człowiekowi. Występują w środowisku w bardzo niskich stężeniach i są produkowane w instalacji separacji powietrza (ASU). Ze względu na ich unikalne właściwości chemiczne, eksperci znaleźli dla nich bardzo nowatorskie i interesujące zastosowania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ksenon dla produkcji półprzewodników i układów pamięci

Ksenon jest używany w produkcji półprzewodników, stosowany w tym procesie musi być bardzo czysty, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą spowodować zanieczyszczenie krzemowego podłoża lub reakcję z innymi związkami, takimi jak fluor, z wytworzeniem trującego i silnie korozyjnego fluorowodoru (HF). Produkowany przez nas ksenon może być używany w laserach ekscimerowych, laserowych gazach buforowych, wytrawianiu DRAM i 3D NAND oraz w wyświetlaczach plazmowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

99,9999% i inne gazy o ultrawysokiej czystości dostosowane do potrzeb klienta

Od dużych instalacji oddzielania powietrza po gazy o ultrawysokiej czystości klasy 6,0, firma Air Products oferuje dostawy dopasowane do Twoich potrzeb.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI