Historie klientów z branży metali nieżelaznych
Historie klientów prezentują, jak udało nam się pomóc rozwiązać problemy i jakie korzyści przyniosły nasze rozwiązania.
Współpraca z firmą umożliwia zwiększenie wydajności produkcyjnej regeneracyjnego pieca płomiennego o 25%
Analiza na miejscu, praca zespołowa i indywidualne możliwości komputerowego modelowania pomogły rozwiązać problemy odlewni aluminium.
Problem: W miarę ponownego pobudzenia gospodarki i wzrostu popytu odlewnia klienta z branży aluminiowej stała się czynnikiem ograniczającym produkcję. Firma Air Products już wcześniej miała możliwość zaprezentowania klientowi zalet wdrożenia spalania tlenowo-paliwowego w operacji. Klient ten zwrócił się do nas ponownie w poszukiwaniu możliwości zwiększenia wydajności produkcyjnej jednego z pieców płomiennych do topienia o 25%.
Rozwiązanie: Po lokalnej inspekcji we współpracy z inżynierami i operatorami klienta firma Air Products zgromadziła dane pozwalające na opracowanie komputerowego modelu pieca. Model komputerowy miał kluczowe znaczenie, ponieważ umożliwił symulację temperatury w piecu i tempa roztapiania po zainstalowaniu palnika tlenowo-paliwowego w połączeniu z regeneracyjnymi palnikami powietrzno-paliwowymi klienta. Podczas wizyty w laboratorium spalania firmy Air Products w Allentown w stanie Pensylwania kierownik ds. konserwacji w firmie klienta jasno wyraził swoje oczekiwania: „Potrzebujemy partnera, a nie tylko dostawcy”. Stwierdził, że zakład specjalizuje się w przetapianiu metalu, odlewaniu kęsów i wytłaczaniu profili aluminiowych, a nie w spalaniu tlenowo-paliwowym. System opalania tlenowo-paliwowego firmy Air Products oraz nawiązana owocna współpraca zapewniły sukces projektu, a klient zwiększył wydajność przetapiania i wytłaczania aluminium o 25% dziennie, odnotowując wyższe zyski. W oparciu o ten sukces klient rozważa wdrożenie systemów spalania tlenowo-paliwowego także w innych piecach.
Innowacyjny producent wtórnego aluminium odnotował wzrost produktywności
Prawdziwa współpraca zapewnia wyjątkową poprawę wydajności i rozwój zaawansowanych systemów kontroli.
Problem: Firma Air Products od ponad 30 lat dostarcza rozwiązania technologiczne producentom wtórnego aluminium. Większość stosujących systemy tlenowo-paliwowe w tej branży firm korzysta z technologii Air Products. Opatentowany wysokowydajny palnik tlenowo-paliwowy firmy Air Products został zaprojektowany do użytku w piecach obrotowych w celu zminimalizowania strat roztopionego materiału i zużycia topnika przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Korzyści zostały wyraźnie stwierdzone w kilku lokalizacjach testowych i instalacjach komercyjnych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Aby zwiększyć wydajność i przeprowadzić dodatkowe analizy efektywności rozwiązań w różnych warunkach roboczych, firma Air Products zwróciła się do innowacyjnego producenta.
Rozwiązanie: firma Air Products zwróciła się do wiodącego producenta wtórnego aluminium o wyjątkowych możliwościach. Choć wydajność jest bardzo trudnym w precyzyjnym pomiarze parametrem, wiedzieliśmy, że ta nowatorska firma chętnie podejmie wyzwanie. Za pomocą własnego autorskiego oprogramowania zakład ten mógł prześledzić zalety stosowania innowacyjnego palnika w jednym z pieców obrotowych dla różnych typów złomu. Obecnie firma ta wdraża palniki nowej konstrukcji we wszystkich swoich piecach. Obecnie nie tylko promuje ona ciągłe zwiększanie wydajności, ale utrzymuje ścisłą współpracę z inżynierami Air Products w celu opracowania zaawansowanych systemów kontrolnych nowej generacji.
Producent wlewek ze stopu aluminium wtórnego (RSI) zwiększył temperatury i znacznie usprawnił procesy przetapiania aluminium
Indywidualnie dopasowana konstrukcja palnika firmy Air Product umożliwiła producentowi wlewek z wtórnego aluminium przyspieszenie cykli roboczych i ograniczenie emisji.
Ponad 15 lat temu firma Greenway Industries dostrzegła potrzebę wdrożenia pieca obrotowego w swoim kanadyjskim zakładzie w Ontario i podjęła odpowiednie działania. Od samego początku firma Greenway angażowała się w rozwój technologii w przekonaniu, że przekłada się to na wyższą produkcję i zadowolenie klientów. Dlatego też firma Greenway wyraziła zainteresowanie opatentowanymi palnikami tlenowo-paliwowymi Air Products. „Udało nam się nawiązać owocną współpracę z firmą Air Products, zarówno w dziedzinach technicznych, jak i handlowych”, stwierdza Rob Rakovsky, wiceprezes firmy Greenway Industries. Jak twierdzi dalej: „Obecnie pracujemy nad wdrożeniem trzeciego pieca obrotowego wykorzystującego technologię spalania tlenowo-paliwowego. W naszych operacjach wykorzystujemy teraz piece o masie odpowiednio 12,25 i 16,3 tony o faktycznej przepustowości 4535–5443 ton metalu miesięcznie.”
Firma Greenway Industries produkuje wlewki z wtórnego aluminium (RSI) o różnych klasach: 380, 356, 6061, 6063, 3104, 3105 i 3003. Wlewki są przetapiane na formy o wadze 0,9 tony, a następnie sprzedawane zakładom motoryzacyjnym, odlewniom, walcowniom i producentom kęsów. Złom jest następnie przetwarzany w dwóch piecach obrotowych z zamontowanym w drzwiach palnikiem tlenowo-paliwowym. Po zamknięciu drzwiczek piec staje się zamkniętym zbiornikiem, w którym za pomocą komputera ustawiane są współczynniki stechiometryczne regulujące atmosferę w piecu. Taka kontrolowana atmosfera pieca ogranicza utlenianie, a tym samym zapewnia wyższą wydajność i ogranicza emisje, jak opisuje Rob Rakovsky. „Stwierdziliśmy, że system spalania tlenowo-paliwowego pozwala nam skrócić cykle robocze w porównaniu do gazu naturalnego i powietrza z otoczenia”, twierdzi dalej Rakovsky. „Jest to korzystne zarówno dla naszych klientów, jak i dla nas, a także dla środowiska”.
Firma Greenway mogła przekonać się, że nowoczesne systemy palników tlenowo-paliwowych Air Products o regulowanym kształcie, rozmiarze, jaskrawości płomienia i wysokim stopniu retencji tlenu doskonale sprawdzają się w zastosowaniu w piecach obrotowych. Nasze sprawdzone palniki, systemy rozmieszczenia kanałów wylotowych i konstrukcje drzwi są używane w ponad 25 piecach obrotowych w samych Stanach Zjednoczonych. Palniki te przetwarzają różne rodzaje surowców, w tym odpady, złom i zanieczyszczone materiały. Doświadczenie firmy Air Products w zakresie przetapiania w jedno- lub dwuobiegowych przechylanych piecach obrotowych i piecach płomiennych — a także charakterystyka płomienia naszego palnika — pozwala zwiększyć wydajność produkcji i oraz wskaźniki odzysku w porównaniu do instalacji korzystających z gazu ziemnego i powietrza z otoczenia.
Zespół specjalistów Air Products stale rozwija nowe, innowacyjne oferty przystosowane do potrzeb klientów, a nasza firma jest liderem pod względem niezawodności i bezpieczeństwa dostaw. „Naszym celem jest opracowywanie wymiernych rezultatów”, wyjaśnia Frank Romano, główny inżynier w firmie Air Products. Jak stwierdza dalej: „W oparciu o nasze doświadczenie pomagamy klientom przyspieszyć cykle produkcyjne, zwiększyć wydajność, ograniczyć emisje lub rozwiązywać problemy techniczne. Nasze zespoły specjalistów w przetwórstwie aluminium i techników świadczących pomoc techniczną na miejscu stale współpracują ze sobą i są gotowi do pomocy.”
Rob Rakovsky z Greenway Industries podsumowuje naszą technologię następująco: „System tlenowo-paliwowy Air Products umożliwia czystsze spalanie w wyższych temperaturach przy niższych emisjach.” To pozwala firmie Greenway skupić się na dostarczaniu klientom wysokiej jakości produktów i zwiększaniu swojego udziału w rynku.
Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nowoczesna technologia tlenowo-paliwowa firmy Air Products może pomóc w zwiększeniu produkcji i obniżeniu kosztów.
Uwaga: Od czasu napisania niniejszego artykułu firma Greenway zaprzestała działalności.
Zwiększenie wydajności produkcji w odnoszącym sukcesy zakładzie przetapiania wtórnego aluminium
Szczegółowa analiza komputerowa i ocena procesu pozwalają opracować indywidualnie dopasowane rozwiązanie.
Problem: Duży zakład przetwarzania wtórnego aluminium korzystający z kilku pieców obrotowych chciał zwiększyć wydajność i produkcję. Choć zakład działał z powodzeniem, jego kierownicy zwrócili się do firmy Air Products, aby dodatkowo poprawić wyniki finansowe.
Rozwiązanie: naukowcy i inżynierowie firmy Air Products z entuzjazmem przyjęli to wyzwanie. Podczas kilku wizyt zespół zapoznał się z oczekiwaniami klienta i przeanalizował wszystkie czynniki wpływające na procesy spalania w zakładzie, w tym rozmiary przewodów spalinowych, typ zastosowanych palników, ich rozmieszczenie i kierunek, ustalone wskaźniki spalania, współczynniki stechiometryczne itp. Dogłębna analiza i komputerowe modelowanie pieca pozwoliły stwierdzić, że dobrym rozwiązaniem dla operacji w tym zakładzie byłby nasz wysokowydajny palnik tlenowo-paliwowy. Ten opatentowany palnik *, zaprojektowany specjalnie z myślą o obrotowych piecach stosowanych w przetwórstwie aluminium, zapewnia równomierne nagrzewanie całego pieca oraz utrzymanie wolnego tlenu w obrębie płomienia, minimalizując w ten sposób utlenianie aluminium, które może powodować spadek produkcji.
* Patent USA nr 8404018
Maksymalizacja wydajności produkcji metali szlachetnych
Producent metali szlachetnych podwaja wydajność dzięki wdrożeniu światowej klasy technologii.
Problem: Firma produkująca metale szlachetne zatrudniła nowego metalurga, który stwierdził, że wzrost cen metali szlachetnych stwarza okazję na zwiększenie produktywności. W tym celu zwrócił się o pomoc do firmy Air Products.
Rozwiązanie: Eksperci firmy Air Products wiedzieli, że w obliczu wzrostu cen metali szlachetnych nasza światowej klasy ekonomiczna technologia mogłaby pomóc klientowi zwiększyć produktywność i osiągnąć wyższe zyski. Nasi inżynierowie ds. zastosowań poświęcili kilka miesięcy na przeszkolenie klienta w zakresie możliwych usprawnień procesów i modernizacji technologii. Szkolenie obejmowało wizyty w zakładach, które już korzystały z takich nowocześniejszych metod i technologii. Klient zastosował się do naszych zaleceń i w ciągu ostatniego roku podwoił wydajność produkcji, wdrażając tylko kilka usprawnień procesów. Dalszym etapem ma być usprawnienie technologii spalania tlenowo-paliwowego pod koniec tego roku i można się wtedy spodziewać dalszego wzrostu wydajności.
Nowatorski palnik umożliwił wykorzystanie miedzi pochodzącej z recyklingu i zapewnił firmie Encore Wire większą oszczędność oraz poprawę jakości produktów.
Firma Encore Wire Corporation działa na rynku towarów dla branży budowlanej. Choć mogłaby wydawać się nietypowym miejscem na opracowywanie nowatorskich rozwiązań, to jednak w firmie Encore Wire z siedzibą w McKinney w stanie Teksas panuje taka właśnie kultura innowacyjności. „Zawsze poszukujemy lepszych, wydajniejszych rozwiązań”, stwierdza Gary Spence, wiceprezes ds. metali nieżelaznych i dyrektor zakładu firmy Encore specjalizującego się w produkcji prętów metodą ciągłego odlewania. „Współpraca z firmą Air Products pozwoliła nam osiągnąć naprawdę wiele.”
Szczegółowa analiza procesu produkcyjnego umożliwiła producentowi wtórnego aluminium globalne zwiększenie wydajności
Identyfikacja i korekta błędów kalibracji oraz logiki sterowania i instalacja nowego palnika pozwalają zapewnić wyższą produkcję, zwiększyć wskaźniki odzysku materiałów, a także ograniczyć zużycie topnika.
Problem: Nasi eksperci odwiedzili zakład przetwórstwa aluminium wyposażony w piece obrotowe i płomienne dostarczone przez naszego konkurenta. Po omówieniu najnowszych dostępnych rozwiązań technologicznych nasi eksperci zostali oprowadzeni po zakładzie w celu stwierdzenia, jakie usprawnienia są możliwe.
Rozwiązanie: Po krótkiej inspekcji inżynierowie ds. zastosowań firmy Air Products umówili się na kolejną wizytę, aby jeszcze dokładniej przyjrzeć się operacjom. Zespół spędził w zakładzie kilka dni i zauważył liczne problemy operacyjne, problemy ze sprzętem oraz możliwości usprawnienia stosowanych w nim technologii spalania, które nie były modernizowane od ponad dekady. Po dokładnej inspekcji istniejących systemów przepływu tlenu i gazu zespół zidentyfikował liczne błędy kalibracji i logiki sterowania, które prowadziły do nieprecyzyjnego sterowania przepływem i niewystarczająco reaktywnego sterowania zaworami. Po usunięciu problemów związanych z urządzeniami i sterowaniem zespół Air Products zainstalował nowy palnik, lepiej przystosowany do procesu. Zalecenia i wdrożone usprawnienia Air Products pozwoliły zakładowi zwiększyć produkcję, zwiększyć wskaźniki odzysku materiałów i ograniczyć zużycie topnika. Nowe rozwiązania okazały się na tyle skuteczne, że zakład do dzisiaj testuje wraz z firmą Air Products nowe technologie palników i wprowadza dalsze usprawnienia.