Animated loader dots14ComingSoonAnimated loader dots

Zakłady rozdziału powietrza

Chris Alsop

Dyrektor, linia produktowa instalacji separacji powietrza

Zobacz biografię

Stale przekraczamy granice oddzielania powietrza, opracowując nowe techniki i technologie, które zwiększają bezpieczeństwo, wydajność i zrównoważony rozwój zarówno w naszej działalności, jak i w działaniach naszych klientów.

Dostarczanie światowej klasy instalacji do oddzielania powietrza

Nasza wiodąca pozycja w zasilaniu dużych zakładów tlenowania kriogenicznego dla przemysłu gazyfikacji doprowadziła Air Products do pozycji wiodącej firmy zajmującej się gazyfikacją. W miejscowości Jazan w Arabii Saudyjskiej zbudowaliśmy sześć instalacji do oddzielania powietrza, które będą dostarczać ponad 75 000 ton dziennie (TPD) tlenu i azotu do zintegrowanego kompleksu gazyfikacji i cyklu kombinowanego (IGCC). Te ogromne zakłady zostały specjalnie zaprojektowane z wykorzystaniem najnowszej technologii, aby bezpiecznie i niezawodnie dostarczać kompleksowi IGCC tlen do gazyfikacji i azot jako rozcieńczalnik dla jednostek cyklu łączonego.

W ramach kontraktu na dostawę gazu syntezowego zbudujemy w Hohhot w Chinach warty wiele miliardów dolarów projekt glikolu monoetylenowego, który będzie stanowił następną generację produkcji tlenu do gazyfikacji. Oczekujący na opatentowanie nowy cykl procesu pozwoli zminimalizować zużycie pary przy zachowaniu elastyczności działania, a zaawansowana forma adsorpcji zmiennoprądowej przepływu oczyści powietrze przed wejściem do obszaru kriogenicznego procesu. Technologia ta zapewnia niższy spadek ciśnienia niż rozwiązania alternatywne, co jeszcze bardziej zmniejsza zużycie energii i minimalizuje ilość zajmowanego miejsca.

W miarę przesuwania się rynku na pociągi o większych rozmiarach, mające na celu dostarczanie tlenu do mega projektów gazyfikacji, Air Products nadal przesuwa granice i wykorzystuje nasze sukcesy w dużych instalacjach tlenowych.

Dostarczanie bezpieczniejszych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych 

Holandia od dawna pozyskuje gaz ziemny ze swojego krajowego pola Groningen, jednak wydobycie spowodowało aktywność sejsmiczną, która obecnie wymaga przejścia na gaz importowany. Ponieważ importowany gaz ziemny jest niezgodny z zastosowaniami obecnie obsługiwanymi przez źródło Groningen, NV Nederlandse Gasunie wybrała Air Products na dostawę trzech specjalistycznych generatorów azotu, które będą wykorzystywane do kondycjonowania importowanego gazu ziemnego.

Uruchomione w 2021 r. Generatory azotu będą jednymi z najbardziej efektywnych energetycznie generatorów, jakie kiedykolwiek powstały, zmniejszając emisję dwutlenku węgla o około 21 000 ton rocznie w porównaniu z poprzednią technologią. Jest to możliwe dzięki nowej konstrukcji procesu i poprawie wydajności sprężania. Ponadto urządzenia do oddzielania powietrza zaprojektowano z myślą o szybkim zwiększaniu produkcji od zimnego rozruchu w celu ścisłego dopasowania do zapotrzebowania na gaz i dalszego obniżenia zużycia energii.  

„Nasz wybór wskazuje na nasze doświadczenie w dziedzinie oddzielania powietrza”, powiedział Paul Hoogeveen, General Manager-Rotterdam Tonnage z Air Products. „Czas i doświadczenie nauczyły nas, jak najlepiej wykorzystać kriogeniczny proces oddzielania powietrza, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysokiej wydajności.”

Możliwości turbin rozprężaczy gazu na skalę światową

Jako producent i operator maszyn wirnikowych, Rotoflow wnosi nowy poziom wiedzy fachowej w zakresie projektowania, budowy i obsługi maszyn wirnikowych o krytycznym znaczeniu dla danej pracy. Oferujemy szeroką gamę rozprężaczy do instalacji oddzielania powietrza, od małych jednostek modułowych do pełnych systemów kriogenicznych. Jako lider w branży, nasze sprawdzone konstrukcje mają miliony udanych godzin pracy, a MTBF trwa ponad 20 lat. 

Bądź o krok do przodu w branży elektronicznej

Rozwój produkcji czystych kryształów krzemu doprowadził do wzrostu wymagań dotyczących argonu o wysokiej czystości dla branży półprzewodników. Kiedy pojawił się ten trend, firma Air Products wyprzedziła konkurencję, opracowując instalację oddzielania powietrza TN LAR na skalę światową.

Projekt zakładu TN LAR wykorzystuje opatentowaną technologię oczyszczania zintegrowaną z systemem osuszania powietrza w celu dostarczania azotu i argonu o bardzo wysokiej czystości. Zakład posiada także własne, opatentowane wypełnienie kolumny destylacyjnej, które jest o 15% bardziej wydajne w porównaniu z poprzednimi standardami, a także wykorzystuje elastyczny, ekonomiczny rozprężacz kriogeniczny, który działa w szerszym zakresie prędkości i warunków pracy. Połączone innowacje w instalacji oddzielania powietrza TN LAR zapewniają wysoką niezawodność wymaganą przez przemysł elektroniczny wraz z harmonogramami, które umożliwiają dostarczanie gazu o ultra-wysokiej czystości do nowych fabryk na długo przed wymaganym harmonogramem rozruchu.

„Przemysł półprzewodników wymaga szybkości, niezawodności i elastyczności, aby sprostać wymagającym wymaganiom” - powiedział Chris Alsop, dyrektor Air Separation Unit Product Line w Air Products. „Musimy konsekwentnie wprowadzać innowacje i dostarczać produkty naszym klientom w branży, aby osiągnąć sukces w takich fabrykach jak TN LAR”.