Stymulacja wzrostu w szklarniach i uprawach hydroponicznych

Utrzymuj poziom CO₂ na odpowiednim poziomie, aby zwiększyć wydajność upraw

Optymalizacja poziomów CO₂ w szklarniach pozwala na wcześniejszy wzrost roślin w sezonie, zwiększone zbiory i obniżenie kosztów nawożenia. W systemach hydroponicznych zastosowanie CO₂ (zamiast silnych kwasów) w roztworach zasilających zapewnia lepszą asymilację mikroelementów przez rośliny.

Asymilacja CO₂ odgrywa kluczową rolę w procesie fotosyntezy, który odpowiada za wzrost roślin. W szklarni, kiedy rośliny zużywają więcej CO₂, niż jest dostarczane przez otwory szklarniowe, stężenie CO₂ spada poniżej poziomu atmosferycznego (350 ppm). Hamuje to proces fotosyntezy i tym samym wzrost roślin. Dlatego utrzymywanie optymalnego stężenia CO2 w szklarni jest kluczowe. W ślad za zwiększeniem intensywności fotosyntezy nie tylko wzrasta ogólna biomasa uprawy, ale zwiększa się plon handlowy o 20-25%, pierwsze zbiory są przyspieszone o 10-14 dni, poprawia się jakość i własności organoleptyczne plonu 

Ekonomiczne efekty dokarmiania upraw szklarniowych dwutlenkiem węgla wynikają z uruchomienia pełnych możliwości aparatu fotosyntetycznego roślin.

Dlaczego warto optymalizować poziom CO₂ w szklarni?

  • Znacząco zwiększa wydajność fotosyntezy roślin i wielkość plonów
  • Zapobiega zatrzymaniu się wegetacji w okresach maksymalnego nasłonecznienia
  • Pozwala uzyskać optymalną homogenizację wielkości i cech owoców
  • Zwiększa powierzchnię liści

Zwiększ plony dzięki zastosowaniu CO₂

Optymalizując atmosferę CO₂ w szklarniach osiągniesz:

  • wcześniejszy wzrost roślin,
  • zwiększone zbiory,
  • obniżenie kosztów nawożenia.

Zapytaj eksperta

Neil Hansford

Ekspert ds. technologii żywności, Wielka Brytania

“Czy wzbogacenie atmosfery dwutlenkiem węgla w mojej szklarni będzie opłacalne?”
Warunki panujące w szklarniach mogą być bardzo różne. Dlatego też opracowaliśmy narzędzie do oceny wzrostu plonów w każdym konkretnym przypadku.

Gazy

Gazy firmy AirProducts, zwykle dostarczane w formie gazowej i ciekłej, umożliwiają klientom z wielu branż poprawienie efektywności środowiskowej, jakości produktu i wydajności.

Dwutlenek węgla

Nasze zespoły doświadczonych ekspertów są w stanie – w oparciu o posiadaną wiedzę branżową na temat obszaru działalności klienta – zaproponować najkorzystniejsze dostawy sprężonego lub ciekłego dwutlenku węgla oraz optymalne rozwiązania technologiczne.

Butle

Tradycyjne rozwiązanie dla dostaw małych ilości gazu. W ofercie posiadamy szeroką gamę gazów i mieszanin w butlach o rozmiarach od 10 do 50 litrów, zwykle pod ciśnieniem 200 barów. Polecamy naszą innowacyjną butlę Integra® z wbudowanym regulatorem, dzięki której zaoszczędzisz na zużyciu gazu.

Dostawy gazów ciekłych

Dostarczane cysterną do stacjonarych zbiorników kriogenicznych o różnych rozmiarach. Służymy pomocą w ustaleniu odpowiedniego rozmiaru i typu zbiornika na podstawie objętości, żądanego ciśnienia, poziomu czystości, czy natężenia przepływu.

Usługi CryoEase®

Wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla średniego zapotrzebowania na gazy ciekłe. Zbiorniki CryoEase® są dostępne w różnych rozmiarach. Usługa CryoEase® upraszcza zaopatrzenie w gaz, eliminując potrzebę obsługi butli, inwentaryzację i zamawianie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dokarmianiu roślin dwutlenkiem węgla w uprawach szklarniowych?

Umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych ekspertów.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI