W jaki sposób czysty wodór może pomóc w dekarbonizacji produkcji energii?
Produkcja energii elektrycznej to szeroka branża, obejmująca zarówno wytwarzanie energii na dużą skalę, ale również główne lub zapasowe źródło energii wytwarzane na małą skalę na miejscu. Wodór może być stosowany zamiast paliw kopalnych w celu zmniejszenia emisji z wytwarzania energii na bazie spalania lub może być stosowany w ogniwach paliwowych w celu stabilizacji sieci w godzinach szczytu lub mikrosieci energetycznych.
Dekarbonizacja produkcji energii opartej na spalaniu za pomocą wodoru
W procesie wytwarzania energii elektrycznej metodą spalania, paliwa kopalne, takie jak węgiel lub gaz ziemny, są spalane, a w efekcie powstaje para, która wprawia w ruch turbinę produkującą energię elektryczną. Wodór może wypierać lub zastępować paliwa kopalne spalane podczas wytwarzania energii w celu zredukowania emisji dwutlenku węgla do zera. Przewiń i dowiedz się, jak to zrobić.
Stabilizacja sieci + magazynowanie energii
Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), „wodór może również wspierać integrację zmiennych źródeł odnawialnych w systemie elektrycznym, będąc jedną z niewielu opcji przechowywania energii w ciągu dni, tygodni lub miesięcy”.* W tym celu wytwarzanie energii elektrycznej oparte na wodorze może skutecznie wspierać równoważenie obciążenia w silnie zelektryfikowanym systemie, pomagając zbilansować nierówności podaży i popytu między wytwarzaniem i wykorzystaniem energii elektrycznej.
Przeczytaj nasz artykuł w Power Magazine
Wodór o niskiej intensywności emisji CO2 do zastosowań związanych z wytwarzaniem energii
Wprowadzenie wodoru może zapewnić dodatkowe korzyści w postaci redukcji emisji dwutlenku węgla na drodze do pełnej konwersji i dekarbonizacji.
Turbiny gazowe
Turbiny gazowe są nieodłącznym elementem energetyki, a zdolność do konwersji gazu ziemnego na surowiec o niskiej intensywności węglowej będzie mieć kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sieci energetycznej.
Bojlery parowe
Kotły na skalę komercyjną i przemysłową mogą być obsługiwane w sposób ciągły z dostawą ciekłego wodoru o wysokiej gęstości bez konieczności dokonywania dodatkowych inwestycji w celu uzyskania wysokiego ciśnienia.
Silniki spalinowe
Większość silników spalinowych do wytwarzania energii jest obecnie zasilanych olejem napędowym lub gazem ziemnym, ale wprowadzenie wodoru lub mieszanin wodoru może pomóc w obniżeniu emisyjności tych rozwiązań zasilania rezerwowego.
Ogniwa paliwowe
Ogniwa paliwowe są często stosowane w mobilności, jednak mogą być również przydatne w dekarbonizacji stacjonarnych mikrosieci wytwarzania energii.
Wodorowe ogniwa paliwowe do wytwarzania energii
Obecnie do wytwarzania energii rozproszonej stosuje się różne technologie ogniw paliwowych. Te ogniwa paliwowe wykorzystują gaz ziemny, biogaz lub wodór jako główny surowiec do generatora. Zastosowania, które można wykorzystać do wytwarzania energii z ogniw paliwowych to:
- Zasilanie podstawowe
- Zasilanie rezerwowe
- Zmniejszenie szczytowych obciążeń
- Stabilizacja sieci
- Trójgeneracja (energia elektryczna, ciepło i wodór)
Dekarbonizuj z ufnością.
Porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów.