Dekarbonizacja produkcji żelaza i stali

Produkcja żelaza i stali odpowiada za 8% globalnej emisji gazów cieplarnianych*, a tradycyjne wytwarzanie stali wiąże się z kosztami: każda tona stali wyprodukowana w tradycyjnym piecu hutniczym lub konwertorze tlenowym powoduje emisję do atmosfery prawie dwóch ton dwutlenku węgla. 

Nasze doświadczenie w dziedzinie produkcji i dystrybucji wodoru o niskiej intensywności (niskoemisyjny i odnawialny wodór) , a także technologie takie jak spalanie tlenowo-paliwowe, spalanie wodoru, wzbogacanie tlenem i wychwytywanie i sekwestracja dwutlenku węgla  może pomóc w realizacji celów związanych z dekarbonizacją.

Technologie wspomagające dekarbonizację produkcji żelaza i stali

Wodór o niskiej intensywności węgla

Niskoemisyjny lub odnawialny wodór może wypierać paliwa kopalne w procesach intensywnego spalania, takich jak piece grzewcze, oraz w produkcji żelaza bezpośrednio zredukowanego (DRI), zarówno w celu redukcji, jak i ogrzewania. DRI może być źródłem jednostek żelaza o niskiej intensywności węgla do produkcji stali.

Odnawialne źródła energii

Inwestycje w dedykowane przyrostowe wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych mogą pomóc w osiągnięciu zerowej emisji netto w procesie produkcyjnym, np. poprzez wspieranie czystej produkcji wodoru za pomocą elektrolizy.

Technologie tlenowe

Spalanie tlenowo-paliwowe i / lub wzbogacanie tlenem może być używane do topienia i ogrzewania w celu poprawy wydajności cieplnej procesu i zmniejszenia zużycia paliw kopalnych.

Wychwytywanie dwutlenku węgla do wykorzystania/sekwestracji

Wychwytywanie dwutlenku węgla, transport i sekwestracja mogą potencjalnie doprowadzić do osiągnięcia bilansu zeroemisyjnego. Alternatywnie, tlenek węgla może być oddzielany od strumieni procesu i ponownie wykorzystywany w wielkim piecu. 

W jaki sposób wodór o niskiej intensywności węgla może pomóc w dekarbonizacji produkcji stali?

Wprowadzenie wodoru może zapewnić dodatkowe korzyści w postaci redukcji emisji dwutlenku węgla na drodze do pełnej konwersji i dekarbonizacji.

Zarówno jako nośnik energii, jak i czynnik redukujący, czysty wodór może być wprowadzany zarówno w hutach o pełnym cyklu produkcyjnym, jak i w mikrohutach, w celu zastąpienia paliw kopalnych w procesach wytwarzania żelaza i stali. 

Państwa partner w zakresie produkcji żelaza i stali o niskiej emisji CO2

Air Products łączy dostawy gazów przemysłowych, technologii i urządzeń z doświadczonym zespołem specjalistów, aby pomóc w realizacji celów zrównoważonego rozwoju dzięki kompleksowym rozwiązaniom w zakresie dekarbonizacji. Zintegrowanie technologii tlenowo-paliwowej, wodoru i/lub wychwytywania dwutlenku węgla z procesami produkcji żelaza i stali może znacznie obniżyć emisję gazów cieplarnianych, pomagając w osiągnięciu celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zaawansowane Laboratorium Spalania Czystej Energii

Dysponujemy unikatowymi możliwościami i doświadczeniem umożliwiającym opracowywanie opatentowanych technologii spalania i testowanie ich w naszym pilotażowym laboratorium badawczym z wykorzystaniem różnych mieszanek paliw, urządzeń i modelowania procesowego/CFD, które można zintegrować z produkcją na skalę przemysłową.

Niezawodne dostawy wodoru

Air Products zarządza ponad 110 zakładami produkcji wodoru oraz sieciami rurociągów wodoru. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie wodoru, z ponad 60-letnim doświadczeniem w bezpiecznej produkcji i obsłudze wodoru.

Pionier wodoru o niskiej intensywności węgla

Niskoemisyjny lub odnawialny wodór może wypierać paliwa kopalne w tradycyjnych hutach o pełnym cyklu produkcyjnym lub w produkcji bezpośredniego żelaza zredukowanego (DRI). Wodór może być używany do redukcji w piecach DRI lub w wielkich piecach oraz do potrzeb związanych z ogrzewaniem w procesach produkcji żelaza i stali.

Wiedza specjalistyczna w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla

Air Products jest światowym liderem w dziedzinie tworzenia rozwiązań technologicznych do wychwytywania CO₂   z procesów opartych na paliwach kopalnych. Posiadamy długą historię obsługi dużych zakładów wychwytywania dwutlenku węgla.

Dekarbonizuj z ufnością.

Porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów.

Skontaktuj się z nami