| WARSZAWA

Air Products i Cummins przyspieszają rozwój i wdrażanie wodorowych ciężarówek z ogniwami paliwowymi

Air Products rozpoczyna proces zmiany floty na pojazdy o zerowej emisji spalin

Kontakt dla mediów :

Firma Air Products (NYSE:APD), światowy lider w dziedzinie dostaw i transportu wodoru, oraz Cummins Inc., światowy lider w dziedzinie energetyki i technologii wodorowych, wspólnie ogłosili podpisanie protokołu ustaleń (MOU) w celu przyśpieszenia wdrożenia ciężarówek z wodorowymi ogniwami paliwowymi w obu Amerykach, Europie i Azji. W związku z rozpoczęciem przez Air Products procesu wymiany floty samochodów ciężarowych na pojazdy z wodorowymi ogniwami paliwowymi, firma Cummins dostarczy elektryczne układy napędowe wodorowych ogniw paliwowych do wybranych producentów samochodów ciężarowych montowanych dla Air Products. 

Air Products i Cummins przyspieszają rozwój i wdrażanie wodorowych ciężarówek z ogniwami paliwowymi.

Po udanej fazie demonstracyjnej i pilotażowej, Air Products planuje wymianę swojej globalnej floty, około 2000 samochodów, na pojazdy z wodorowymi ogniwami paliwowymi o zerowej emisji spalin.  Cummins i Air Products spodziewają się, że faza demonstracyjna rozpocznie się w 2022 roku. Ponadto firmy Cummins i Air Products będą współpracować w celu zwiększenia dostępności wodoru ze źródeł odnawialnych, w tym możliwości infrastruktury wodorowej, które wspomogą stosowanie wodoru w transporcie. 

Uważamy, że wodór jest przyszłością segmentu rynku transportowego o dużej ładowności i możemy zademonstrować światu jego zalety, będąc pionierem przekształcenie naszej floty samochodów ciężarowych na pojazdy elektryczne z ogniwami wodorowymi. Mamy przyjemność współpracować z firmą Cummins, aby wspólnie osiągnąć ten cel. Zrównoważony rozwój to nasza strategia, która daje nam możliwości rozwoju. A nic nie świadczy lepiej o podejściu naszej firmy do zrównoważonego rozwoju jest flota pojazdów o zerowej emisji spalin, które każdego dnia dostarczają produkty Klientom.

Seifi Ghasemi, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Air Products

„To kolejny punkt zwrotny dla wodoru i transformacji energetycznej” – powiedział Tom Linebarger, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Cummins. „Opracowując technologie przyszłości, aby odnieść sukces, potrzebujemy partnerstwa. I to właśnie partnerstwo z firmą Air Products jest kolejnym krokiem wiodącym do ukierunkowania przemysłu na drodze do zeroemisyjnej przyszłości”. 

„Najlepszym sposobem promocji zastosowania wodoru w transporcie ciężkim jest posiadanie tego typu pojazdów na drodze i dawanie przykładu. Oprócz innych zastosowań, takich jak tranzyt, gdzie już dostarczamy rozwiązania w zakresie tankowania, rynek ciągników siodłowych jest główną szansą dla wodoru ze względu na rygorystyczne wymagania. Tylko pojazdy z wodorowymi ogniwami paliwowymi mogą zapewnić niezbędny zasięg, czas tankowania i wymagania dotyczące masy, w celu obniżenia emisyjności tego ważnego sektora transportu.” – powiedział Eric Guter, Wiceprezes ds. Rozwiązań Wodorowych dla Mobilności, Air Products.  

„Z radością będziemy współpracować z firmą Air Products, aby podjąć ten ważny krok w kierunku transformacji tysięcy samochodów ciężarowych na pojazdy elektryczne z ogniwami wodorowymi, o zerowej emisji spalin” – powiedział Amy Davis, Wiceprezes i Prezes New Power w firmie Cummins. „Wspólnie z Air Products połączymy naszą ogromną wiedzę w zakresie wodoru — od jego produkcji po zastosowanie — z doświadczeniami w ruchu drogowym, które już posiadamy dzięki naszej zeroemisyjnej flocie z napędem Cummins. Od setek elektrycznych autobusów i ciężarówek, po systemy ogniw paliwowych dla autobusów i kolejnictwa, praca z takimi innowacyjnymi flotami uczy nas analizować i przyspieszać rozwój świata neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla”.

Wodór jest ważnym rozwiązaniem technologicznym dla zrównoważonego transportu, w tym dla pojazdów ciężarowych. Wodorowe ogniwa paliwowe stają się coraz bardziej popularne w ciężkich zastosowaniach ze względu na cykle pracy, zwłaszcza w skrajnych warunkach klimatycznych. Wodór, jako paliwo transportowe, najbardziej odzwierciedla tradycyjne doświadczenie konsumentów jeśli chodzi o paliwa stosowane w transporcie, a firma Air Products jest w tej dziedzinie prekursorem od kilkudziesięciu lat. Technologie firmy są wykorzystywane w ponad 1,5 miliona tankowaniach ocznie w 20 krajach, a firma Air Products uczestniczy w ponad 250 projektach.

Jako największy na świecie producent wodoru, firma Air Products ma doświadczenie w całym łańcuchu wartości wodoru i aktywnie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju poprzez budowanie, posiadanie i obsługę największych na świecie projektów w zakresie produkcji, zgazowania, wychwytywania dwutlenku węgla, transportu i tankowania paliwa. Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w zakresie wodoru, w ponad 50 krajach, firma Air Products dysponuje sprawdzoną wiedzą i możliwościami, dzięki którym wodór może być wytwarzany przy użyciu wszystkich dostępnych metod produkcji i dystrybuowany w sposób bezpieczny, niezawodny i ekonomiczny, jako zeroemisyjne paliwo o coraz większym znaczeniu.  

Firma Cummins ma ogromne doświadczenie w zakresie zaawansowanych technologii i możliwości inżynieryjnych, a także szerokie portfolio wiodących na rynku technologii wodorowych, takich jak, elektrolizer PEM i rozwiązania dotyczące ogniw paliwowych. Do tej pory firma wdrożyła ponad 2000 ogniw paliwowych i 600 elektrolizerów na całym świecie. Innowacje firmy Cummins w zakresie wodoru są jednymi z „pierwszych na świecie” i obejmują pierwsze na świecie pociągi pasażerskie z ogniwami wodorowymi, pierwszą na świecie stację tankowania wodoru dla statków, samochodów osobowych i ciężarowych w Antwerpii, Belgia, oraz największy na świecie elektrolizer PEM, w Bécanceur, Kanada.


O Air Products
Air Products (NYSE: APD) to globalny dostawca gazów technicznych od ponad 80 lat. Koncentrując się na energii, środowisku i rynkach wschodzących, firma zapewnia gazy atmosferyczne i procesowe, urządzenia oraz aplikacje klientom z wielu branż, takich jak rafineryjna, chemiczna, metalurgiczna, elektroniczna, produkcyjna, spożywcza i napojowa. Air Products jest także światowym liderem w zakresie dostarczania technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. Firma opracowuje, projektuje, buduje, jest właścicielem i operatorem jednych z największych na świecie projektów dotyczących gazów przemysłowych, w tym stacji zgazowania, które w sposób zrównoważony przekształcają bogate zasoby naturalne w syngaz do produkcji wysokowartościowej energii, paliw i chemikaliów. Jest również zaangażowana w projekty związane z wychwytywaniem dwutlenku węgla oraz produkcją zielonego wodoru, wspierając tym samym transport i transformację energetyczną na skalę światową.

W roku 2020 przychody ze sprzedaży firmy Air Products w 50 krajach wyniosły 8,9 mld USD, a obecna kapitalizacja rynkowa firmy wynosi około 60 mld USD. Ponad 19 tysięcy zdolnych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu pracowników, wywodzących się z różnych środowisk, dąży do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które będą służyć naturze, wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju, a także odpowiadać na wyzwania, przed którymi stają klienci, społeczności oraz świat. Więcej informacji na stronie www.airproducts.com.pl, zapraszamy do śledzenia nas na Facebook.  

O Cummins
Cummins Inc., światowy lider w dziedzinie energii, jest korporacją o uzupełniających się segmentach biznesowych, które projektują, produkują, dystrybuują i serwisują szeroką gamę rozwiązań energetycznych. Produkty firmy obejmują olej napędowy, gaz ziemny, elektryczne i hybrydowe układy napędowe oraz podzespoły związane z układem napędowym, w tym filtrację, oczyszczanie spalin, turbosprężarki, układy paliwowe, układy sterowania, systemy kontroli powietrza, zautomatyzowane skrzynie biegów, systemy wytwarzania energii elektrycznej, akumulatory, elektryczne systemy zasilania, wytwarzanie wodoru i ogniwa paliwowe. Firma Cummins, z siedzibą w Columbus w stanie Indiana, USA, od momentu założenia firmy w 1919 r., zatrudnia około 57 800 osób, które budują lepszy świat dzięki trzem priorytetom w zakresie odpowiedzialności korporacyjnej, o znaczeniu krytycznym dla społeczności: edukacji, środowiska i równości szans. Cummins obsługuje swoich klientów online, poprzez sieć niezależnych i należących do firmy dystrybutorów oraz poprzez tysiące placówek dealerskich na całym świecie. Firma uzyskała w 2020 roku około 1,8 mld USD dochodu ze sprzedaży o wartości 19,8 mld USD. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cummins.com