| Warszawa

Odpowiadając na popyt: sukces rynkowy instalacji Air Products do produkcji ciekłego dwutlenku węgla we Włocławku

Air Products (NYSE:APD), wiodący dostawca gazów technicznych w Polsce, świętuje pierwszą rocznicę uruchomienia nowoczesnego zakładu do produkcji ciekłego dwutlenku węgla (CO2) we Włocławku. Od rozpoczęcia produkcji jesienią 2018 roku zakład bez przerw realizował dostawy produktu na rynek, w pełni odpowiadając na zwiększone zapotrzebowanie w miesiącach letnich. Instalacja zajmuje powierzchnię ok. 500 metrów kwadratowych na działce o powierzchni ponad 2,5 hektarów. 

- Dynamiczny rozwój, optymalizacja procesów, podążanie za innowacyjnością to cechy, które doceniają nasi klienci i wyróżniają Air Products spośród konkurencji. Dzięki nowej inwestycji dysponujemy trzema niezależnymi liniami produkcyjnymi najwyższej jakości ciekłego CO2. Nieprzerwany cykl produkcyjny zdecydowanie umacnia naszą pozycję jako dostawcy ciekłego dwutlenku węgla w Polsce oraz wiodącego producenta ciekłego CO2 w Europie – powiedział Vaclav Harant, wiceprezes Air Products na teren Europy Centralnej, Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Specyficzne właściwości chemiczne dwutlenku węgla sprawiają, że znajduje liczne zastosowania w przemyśle, zarówno w formie ciekłej jak i gazowej. Wysokiej jakości oczyszczony i skroplony dwutlenek węgla wykorzystuje się przy gazowaniu napojów, dokarmianiu roślin w szklarniach, produkcji produktów chłodzonych i mrożonych, a także w transporcie kriogenicznym i pakowaniu artykułów spożywczych w atmosferze modyfikowanej (MAP).

Głównymi odbiorcami ciekłego CO2 od Air Products są firmy przemysłu spożywczego, chemicznego, farmaceutycznego oraz produkcji rolnej z Polski, Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, a także z Ukrainy i państw ościennych. Aby zapewnić stałą produkcję ciekłego dwutlenku węgla, zakład we Włocławku pracuje nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, na trzy zmiany, w systemie pięciobrygadowym. 

– W tej inwestycji zastosowaliśmy jedne z najbardziej nowoczesnych instalacji technologicznych w Europie. Dzięki zaawansowanej technologii skraplania i oczyszczania gazów stosowanej przez Air Products, skroplony dwutlenek węgla o wysokiej czystości spełnia wszystkie wymagania jakościowe stawiane przez polskie i międzynarodowe koncerny, do których należą m.in. Coca-Cola, PepsiCo, Żabka, Browar Namysłów, z którymi stale współpracujemy – dodał Jacek Cichosz, prezes polskiego oddziału Air Products.

Firma Air Products jest obecna w Polsce od 1992 roku i konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie wybieranych inwestycjach. W planach jest również budowa kolejnego zakładu produkcji suchego lodu we Włocławku, którego otwarcie planowane jest w 2021 roku.