Air Products  Żywność /  Napoje Freshline®  MAP Gas Selector — Air Products
Zapytaj Eksperta
Zobacz odpowiedzi naszych ekspertów na najczęściej zadawane pytania lub zadaj własne pytanie.
dowiedz się więcej → Freshline® MAP Gas Selector → Żywność/Napoje Home → Global Food Home → Air Products PL Home →

Wyroby mleczarskie

Wyroby mleczarskie

Produkty: Śmietanki w aerozolu, sery pleśniowe z białą i niebieską pleśnią*, ciastka z bitą śmietaną, custard (rodzaj budyniu), świeże sery, sery ścierane, sery żółte, margaryna, masło, serki topione, sery w plasterkach, sery białe, jogurty

Zalecana mieszanka gazów
Sery żółte, pleśniowe:

100% CO2
Sery tarte, plasterkowane i sery białe:
30% CO2
70% N2
Inne produkty nabiałowe:
100% N2
Wyjątki:
śmietana w aerozolu - podtlenek azotu (N2O)
Zapytaj o ofertę

Gazy i mieszanki wymienione powyżej odzwierciedlają ich ogólne zastosowanie. By wybrać optymalny gaz dla Twojego produktu i procesu produkcyjnego, zalecamy przeprowadzenie testu z pomocą Specjalisty ds. MAP i Przemysłu Spożywczego. Jeśli chciałbyś żeby nasz Specjalista skontaktował się z Tobą, kliknij tutaj lub zadzwoń pod numer podany w ramce po prawej stronie.

Temperatura przechowywania
Dopuszczalne maksimum**: 8°C
Zalecana: 0°C - + 4°C

Uzyskiwany okres trwałości
W powietrzu: 1-4 tygodnie
W MAP: 2-12 tygodnie

Podstawowe drobnoustroje i mechanizmy psucia żywności
Mikrobiologiczne: np. gatunki, Pseudomonas, gatunki, Acinetobacter/Moraxella, Lactobactill, Micrococcus, drożdże, pleśnie, gatunki Streptococci, jełczenie tlenowe, oddzielenie się składników.

Ewentualne żródła zatrucia pokarmowego
Clostridium sp., Salmonella sp., Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, Bacillus sp., E.coli i E.coli 0157

Typowe maszyny do MAP
Detal
TFFS – termoformująco-pakująco-zgrzewająca
PTLF – tacki gotowe i folia okrywająca
HFFS – formująco-napełniająco-zgrzewające w układzie poziomym
VFFS – formująco-napełniająco-zgrzewające w układzie pionowym

Typowe rodzaje opakowań***
Detal: tacki i folia okrywająca, tacka wewnątrz opakowania typu pillow pack, opakowanie typu pillow pack

Przykłady typowych materiałów do MAP
Detal
Tacki:
UPVC/PE
HDPE
EPS/EVOH/PE

Folia okrywająca do opakowania typu pillow pack:
PET/PVdC/PE
PA/PVdC/PE
PC/EVOH/EVA
MPET
MOPP
OPP/PVdC

Wyroby mleczarskieGłówne mechanizmy psucia się wyrobów mlecznych to mikroorganizmy i jełczenie tlenowe. Rodzaj psucia się produktów mlecznych zależy od rzeczywistych właściwości różnych produktów. Na przykład wyroby o niskiej wartości aw, takie jak sery żółte twarde, psują się na ogół wskutek pleśni, zaś wyroby o wyższej wartości aw (śmietana, sery miękkie) są podatne na działanie drożdży i bakterii, jełczenie tlenowe i rozwarstwianie składników.

Technologia MAP znacznie wydłuża okres przydatności do spożycia produktów mlecznych. Pakowanie w atmosferze modyfikowanej zapewnia efekty podobne jak pakowanie próżniowe. Twarde sery żółte pakuje się zazwyczaj w gazowym CO2, który skutecznie hamuje rozwój mikroflory. Sery miękkie pakuje się w mieszaninie CO2/N2, powstrzymującej też psucie mikrobiologiczne i jełczenie tlenowe. W przypadku serów miękkich i tartych zaleca się mieszankę 30% CO2/N2. Metoda MAP jest szczególnie wydajna podczas pakowania kruszących się serów, takich jak Lancashire, oraz serów tartych, w przypadku których pakowanie próżniowe może wywołać niepożądany efekt sprasowania produktu. Użycia technologii MAP nie zaleca się w przypadku serów dojrzewających, ponieważ mieszaniny CO2/N2 zabiłyby pożyteczne pleśnie, zmieniając je w nieprzyjemny, żółty nalot.

W przypadku pakowania śmietan i produktów zawierających śmietanę z zastosowaniem metody MAP zaleca się wykorzystanie N2. Przy braku powietrza, N2 może powstrzymywać rozwój mikroorganizmów i jełczenie tlenowe. Śmietany w aerozolu zawierają tlenek azotu (N2O) jako środek spieniający, który również hamuje proces jełczenia tlenowego. Pozostały nabiał (masło, jogurty itd.) zazwyczaj nie jest pakowany w atmosferze modyfikowanej, aczkolwiek osłona z N2 byłaby w jego przypadku korzystna.

Niebezpieczeństwo zatrucia pokarmowego związane z wyrobami mleczarskimi wynika głównie z niewłaściwej pasteryzacji lub skażenia podczas lub po pakowaniu. W rezultacie do zapewnienia bezpieczeństwa produktów mlecznych konieczne są odpowiednia pasteryzacja, utrzymywanie zalecanych temperatur chłodzenia i dbanie o higienę obsługi.


tell me more
www.airproducts.com.pl/food →

← Powrót do przeglądu

Freshline® Hotline
Katarzyna Góra
608 333 414
lub kliknij tutaj.
Świeże spojrzenie na MAP
Freshline® - Świeże spojrzenie na MAP
Przewodnik po MAP:
najświeższe informacje o gazach, mieszankach, opakowaniach, urządzeniach. 
Kliknij tutaj, aby otrzymać bezpłatną kopię Przewodnika!
Nie możesz znaleźć swojej kategorii?
Wpisz poniżej nazwę produktu:

Szukaj
* Serów pleśniowych (niebieskich i białych) zazwyczaj nie pakuje się w atmosferze modyfikowanej, ponieważ mieszaniny CO2/N2 zahamowałyby rozwój niezbędnych pleśni.
** Według zasad UE (EC: no. 853/2004 29.04.2004)
*** Do pakowania jogurtów, miękkich serów, margaryny, śmietany, sosów jajecznych i masła powszechnie stosuje się kubki i pudełka.