Air Products  Żywność /  Napoje Freshline®  MAP Gas Selector — Air Products
Zapytaj Eksperta
Zobacz odpowiedzi naszych ekspertów na najczęściej zadawane pytania lub zadaj własne pytanie.
dowiedz się więcej → Freshline® MAP Gas Selector → Żywność/Napoje Home → Global Food Home → Air Products PL Home →

Gotowane wyroby i półprodukty z warzyw

Świeże owoce i warzywa w całości  lub porcjowane

Produkty: Fasolka po bretońsku, brokuły w serze, kalafior zapiekany w serze, sałatka jarzynowa z majonezem, gotowana fasola, gotowane buraki, gotowane ziemniaki, racuchy kukurydziane, grzyby w cieście czosnkowym, kotlety z soczewicy, kotlety orzechowe, inne przyprawione sałatki, sałatki z makaronem, placki ziemniaczane, sałatki ziemniaczane, potrawy Quorn®, sałatki ryżowe, rissole, bakłażany faszerowane, papryka faszerowana, pomidory faszerowane, gołąbki, wypieki warzywne, paprykarze warzywne, zapiekanki z warzywami, makarony z warzywami, curry warzywne, sosy warzywne, tarty warzywne, warzywny Shepherd’s Pie, kanapki z warzywami.

Zalecana mieszanka gazów

30-50% CO2
50-70% N2
Zapytaj o ofertę

Gazy i mieszanki wymienione powyżej odzwierciedlają ich ogólne zastosowanie. By wybrać optymalny gaz dla Twojego produktu i procesu produkcyjnego, zalecamy przeprowadzenie testu z pomocą Specjalisty ds. MAP i Przemysłu Spożywczego. Jeśli chciałbyś żeby nasz Specjalista skontaktował się z Tobą, kliknij tutaj lub zadzwoń pod numer podany w ramce po prawej stronie.

Temperatura przechowywania
Dopuszczalne maksimum*: 8°C
Zalecana: 0°C - + 4°C

Uzyskiwany okres trwałości
W powietrzu: 3-14 dni
W MAP: 7-21 dni

Podstawowe drobnoustroje i mechanizmy psucia żywności
Pseudomonas sp. (w powietrzu), bakterie kwasu mlekowego, Micrococci, Enterobacteriaceae, drożdże i pleśnie, brązowienie enzymatyczne.

Ewentualne żródła zatrucia pokarmowego
Clostridium sp., Salmonella sp., Staphylococcus aureus, Bacillus sp., Listeria monocytogenes, E.coli i E.coli O157.

Typowe maszyny do MAP
Detal
TFFS – termoformująco-pakująco-zgrzewająca
PTLF – tacki gotowe i folia okrywająca
HFFS – formująco-napełniająco-zgrzewające w układzie poziomym

Typowe rodzaje opakowań**
Detal: tacki i folia okrywająca, tacka wewnątrz opakowania typu pillow pack

Przykłady typowych materiałów do MAP
Detal
Tacki:
UPVC/PE
HDPE
EPS/EVOH/PE

Folia okrywająca do opakowania typu pillow pack:
PET/PVdC/PE
PA/PVdC/PE
PC/EVOH/EVA
MPET
MOPP
OPP/PVdC


Świeże owoce i warzywa w całości  lub porcjowaneGotowane wyroby warzywne psują się głównie w wyniku procesów rozwoju mikroorganizmów i jełczenia tlenowego. Zjawiska te można znacząco zahamować przy użyciu atmosfery ochronnej o składzie CO2/N2, tym samym skutecznie wydłużając okres przydatności tych wyrobów do spożycia. Najlepsza proporcja gazu do produktu to 2:1. Obróbka cieplna gotowanych produktów warzywnych powinna doprowadzić do wyeliminowania wegetatywnych komórek bakterii i dezaktywować enzymy katabolityczne. Dlatego psucie się tych produktów spowodowane jest głównie przez skażenie mikrobiologiczne, do którego dochodzi już po obróbce cieplnej i któremu można zapobiec, przestrzegając zasad higieny i właściwych praktyk obchodzenia się z żywnością. Podobnie półprodukty warzywne mogą ulegać psuciu wynikającemu ze skażenia już po zapakowaniu.

Źródłem zatrucia pokarmowego w wyrobach z gotowanych warzyw może być porastanie i rozwój zarodników odpornych na wysoką temperaturę, jeżeli nie będą spełnione wymogi chłodzenia. Innym czynnikiem zatruć może być skażenie po obróbce cieplnej w wyniku niewłaściwej higieny oraz nieszczelności opakowania. Zagrożenie mikrobiologiczne może pogłębiać niewystarczająca kontrola temperatury. Wyroby z przyprawionych warzywnych półproduktów mają na ogół pH < 4, co hamuje rozwój praktycznie wszystkich bakterii odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe. Przyprawione warzywa psują się głównie przez brązowienie enzymatyczne oraz rozwój tolerujących kwas bakterii mlekowych Lactobacilli, drożdży i pleśni. Zaleca się rygorystyczną kontrolę temperatury przechowywania warzyw gotowanych i półproduktów, a także przestrzeganie zasad higieny oraz zasad postępowania z produktem na każdym etapie.


tell me more
www.airproducts.com.pl/food →

← Powrót do przeglądu

Freshline® Hotline
Katarzyna Góra
608 333 414
lub kliknij tutaj.
Świeże spojrzenie na MAP
Freshline® - Świeże spojrzenie na MAP
Przewodnik po MAP:
najświeższe informacje o gazach, mieszankach, opakowaniach, urządzeniach. 
Kliknij tutaj, aby otrzymać bezpłatną kopię Przewodnika!
Nie możesz znaleźć swojej kategorii?
Wpisz poniżej nazwę produktu:

Szukaj
* Według zasad UE (EC: no. 853/2004 29.04.2004)
** Wiele gotowanych wyrobów i półproduktów z warzyw pakuje się w pudełka i słoiki.