Rynki — Wytwarzanie energii

Wodór jest rozważany jako następca dzisiejszych paliw kopalnych z uwagi na ogromne zasoby, wydajność oraz, co wyróżnia go na tle innych alternatyw, potencjalne możliwości odnawiania i brak wytwarzania emisji. Może być używany jako nośnik energii do wytwarzania prądu elektrycznego przy użyciu wodorowych ogniw paliwowych i w wodorowych silnikach spalinowych. Wewnątrz wodorowego ogniwa paliwowego wodór łączy się z tlenem zawartym w powietrzu, wytwarzając prąd elektryczny. Ogniwo paliwowe może pracować bez przerwy i generować energię tak długo, jak otrzymuje paliwo wodorowe, a jedynymi produktami ubocznymi są ciepło i woda. Wiele ogniw paliwowych, które obecnie są używane do wytwarzania energii w rozproszeniu, wymaga integracji z procesorem paliwowym w celu wytwarzania bogatego w wodór gazu z paliw węglowodorowych, takich jak gaz ziemny lub propan. Istnieje jednak wiele korzyści, które można uzyskać poprzez bezpośrednie stosowanie w ogniwach paliwowych wodoru o wysokim poziomie czystości. Zastosowania umożliwiające wykorzystanie paliwa wodorowego to między innymi urządzenia przenośne, zasilanie podstawowe, zasilanie rezerwowe, wyrównywanie zapotrzebowania szczytowego i stabilizacja sieci.

Przenośne źródło zasilania

Firmy pracują nad urządzeniami, takimi jak telefony komórkowe, notebooki i kamery, które wykorzystują wodorowe wkłady paliwowe i ogniwa paliwowe zamiast używanych dotychczas akumulatorów. Ogniwa paliwowe umożliwiają uzyskanie dłuższego czasu pracy i wyższych parametrów zasilania.

Przechowywanie wodoru

Prąd wytworzony przy użyciu źródeł odnawialnych, takich jak wiatr i energia słoneczna, nie zawsze spełnia wymogi użytkowe. Pomimo tego, w celu osiągnięcia maksymalnego wykorzystania energii odnawialnej, zwłaszcza w odleglych lokalizacjach, tego typu zasilanie może być używane do wytwarzania wodoru, który następnie może być przechowywany.

Wymagania dotyczące zasilania rezerwowego i podstawowego

Zasilanie rezerwowe i zasilacze bezprzerwowe (UPS) są używane wtedy, gdy źródło zasilania o wysokim poziomie niezawodności ma krytyczne znaczenie dla zachowania ciągłości pracy firmy lub sprzętu nawet w przypadku utraty zasilania sieciowego. Wyraźnie dłuższa trwałość układów ogniw paliwowych może przyczynić się do zastąpienia akumulatorów w zapewnianiu podstawowego lub rezerwowego zasilania niezbędnego w takich zastosowaniach. Zastosowanie wodoru w ogniwach paliwowych używanych do tych zastosowań umożliwia natychmiastowe korzystanie z zasilania.

Zasilanie stacjonarne

Ogniwa paliwowe przetwarzają energię chemiczną bezpośrednio na energię elektryczną, a jedyne powstające produkty uboczne to ciepło i woda. Oznacza to, że odpowiednio zaprojektowane ogniwa paliwowe mogą wytwarzać energię elektryczną na użytek komercyjny lub domowy i jednocześnie zapewniać ogrzewanie. Zastosowanie wodoru w ogniwach paliwowych może także podnieść efektywność całego układu ogniw.

Stacja energii wodorowej

Stacja energii wodorowej to technologia, która wytwarza jednocześnie prąd, ciepło i wodór. Wobec tego rodzaju systemów często stosuje się oznaczenie CHHP (ang. Combined Heat, Power and Hydrogen). Jak pokazano na poniższym rysunku, stacja wykorzystuje wysoką temperaturę ogniwa paliwowego do jednoczesnego wytwarzania prądu elektrycznego, ciepła i wodoru. Ogniwo paliwowe może wykorzystywać różne paliwa bogate w wodór, między innymi gaz fermentacyjny, gaz ziemny, gaz wysypiskowy i gaz syntezowy. Oczekuje się, że ta technologia będzie stanowić konkurencyjne pod względem kosztów i odnawialne źródło wodoru.


Powrót do ogniw paliwowych

Wystąpił błąd. Należy wprowadzić poprawki w zaznaczonych polach.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

W czym możemy Państwu pomóc?

  1. Wybierz rodzaj zapytania

X

Ta strona używa plików cookies do przechowywania informacji na komputerze użytkownika. Niektóre z nich są niezbędne do prawidłowego działania naszej witryny, inne pomagają nam lepiej zrozumieć potrzeby naszych Klientów. Odwiedzając nasze strony akceptujesz użycie plików cookies. Dowiedz się więcej z Informacji prawnej.

Zamknij