Podstawowe informacje o wodorze

Pod wieloma względami wodór jest paliwem doskonałym. Zapewnia najczystsze i najwydajniejsze spalanie. Wodór może wytwarzać prąd, a prąd może wytwarzać wodór, dzięki czemu powstaje pętla energetyczna, która jest odnawialna i nieszkodliwa dla środowiska. Ponieważ wodór tworzy związki chemiczne z większością pierwiastków, jest używany w przemyśle chemicznych do całej gamy zastosowań od wielu lat. W pojazdach wodór może być używany jako paliwo na dwa sposoby: do wytwarzania prądu w ogniwach paliwowych (najczystsze spaliny) lub do zasilania silników spalinowych, w których wciąż gwarantuje znacznie niższy poziom emisji toksycznych składników spalin niż inne paliwa.

Czym jest wodór?

 • Wodór to najbardziej powszechnie występujący pierwiastek, który stanowi około trzech czwartych masy wszechświata. Jest zawarty w wodzie, która pokrywa około 70% powierzchni Ziemi, i występuje we wszelkiej materii organicznej.
 • Wodór to najprostszy pierwiastek we wszechświecie. Tworzą go jeden proton i jeden elektron.
 • Jest najlżejszym ze wszystkich pierwiastków i gazów – 14 razy lżejszym niż powietrze. „Wyciek” gazowego wodoru natychmiast rozchodzi się w powietrzu i nie zanieczyszcza gleby ani wód gruntowych.
 • Wodór jest bezbarwny, bezwonny i nietoksyczny. Nie wywołuje kwaśnych deszczów, nie niszczy warstwy ozonowej ani nie tworzy szkodliwych emisji.

Dlaczego wodór jest najbardziej efektywnym paliwem?

 • Pod względem energii ze spalania w przeliczeniu na jednostkę masy wodór przewyższa każde inne paliwo, co oznacza, że przy uwzględnieniu masy jest bardziej wydajny niż paliwa używane obecnie.
 • Wodór wytwarza 2–3 razy więcej energii niż większość pozostałych typowych paliw. Łatwo łączy się z tlenem, uwalniając znaczne ilości energii w formie ciepła.

Dlaczego wodór jest najczystszym paliwem?

 • W przeciwieństwie do paliw węglowych podczas spalania wodoru nie powstają szkodliwe produkty uboczne. Gdy wodór łączy się z tlenem w ogniwie paliwowym, powstaje tylko energia i czysta woda.

Jak wytwarza się wodór?

 • Obecnie najbardziej ekonomicznym sposobem wytwarzania wodoru jest przekształcanie gazu ziemnego pod wpływem ciepła.
  Elektroliza pozwala uzyskać wodór poprzez rozdzielanie wody na wodór i tlen pod wpływem prądu elektrycznego.

W jaki sposób wodór jest wykorzystywany?

 • Wodór jest używany na co dzień jako gaz i ciecz w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle petrochemicznym oraz w procesach produkcji substancji chemicznych, żywności i urządzeń elektrycznych.
 • Gaz miejski, paliwo używane na początku XX wieku, składał się w 50% z wodoru.
 • Wodór jest też używany jako paliwo do statków kosmicznych NASA.

Powrót do ogniw paliwowych

Wystąpił błąd. Należy wprowadzić poprawki w zaznaczonych polach.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

W czym możemy Państwu pomóc?

 1. Wybierz rodzaj zapytania

X

Ta strona używa plików cookies do przechowywania informacji na komputerze użytkownika. Niektóre z nich są niezbędne do prawidłowego działania naszej witryny, inne pomagają nam lepiej zrozumieć potrzeby naszych Klientów. Odwiedzając nasze strony akceptujesz użycie plików cookies. Dowiedz się więcej z Informacji prawnej.

Zamknij