Air Products Home

Informacja prasowaAir Products i thyssenkrupp podpisały umowę o wyłącznej współpracy strategicznej w zakresie elektrolitycznej produkcji zielonego wodoru

09/07/2020 Warszawa

W dniu 5 lipca 2020 roku firma Air Products – światowy lider w dziedzinie megaprojektów z wykorzystaniem gazów przemysłowych oraz thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers – wiodący dostawca technologii i rozwiązań w zakresie elektrolitycznej produkcji zielonego wodoru na wielką skalę, podpisały umowę o współpracy strategicznej. Partnerzy zobowiązali się do współpracy w kluczowych regionach operacyjnych, wykorzystując w tym celu komplementarne technologie oraz mocne strony obu firm w celu realizacji projektów służących do produkcji zielonego wodoru. Ten nośnik energii wykorzystywany jest w zrównoważonym transporcie, produkcji surowców chemicznych oraz wytwarzaniu energii elektrycznej.

Firmy Air Products oraz thyssenkrupp będą współpracować w obszarze budowy ekonomicznie opłacalnych generatorów zielonego wodoru o minimalnej mocy co najmniej kilku gigawatów. W ten sposób wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu rynkowemu na ograniczone nakłady inwestycyjne, w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz niezawodną technologią, niezbędne w realizacji przedsięwzięć mających na celu wytwarzanie zielonego wodoru na dużą skalę. 

W ramach umowy thyssenkrupp zobowiązał się zapewnić wparcie technologiczne, specjalistyczne usługi inżynieryjne, sprzęt, jak również serwis techniczny, dzięki którym Air Products będzie budować i obsługiwać własne generatory do elektrolitycznej produkcji wodoru. Współpraca oparta na wykorzystaniu technologii thyssenkrupp będzie wspierała Air Products w rozwoju zielonego wodoru. 

– Umowa o współpracy strategicznej z firmą thyssenkrupp to ważne ogniwo naszego łańcucha wartości, polegającego na opracowywaniu, budowaniu i obsłudze światowej skali projektów, a także dostarczaniu zielonego wodoru, wykorzystywanego w transporcie, produkcji energii oraz przemyśle. Połączenie komplementarnych potencjałów naszych firm pozwoli uzyskać wymierne postępy w opracowywaniu zrównoważonych projektów z wykorzystaniem zielonego wodoru w procesie transformacji energetycznej – powiedział dr Samir J. Serhan, dyrektor operacyjny Air Products.

Firma thyssenkrupp opracowała wysokowydajną technologię elektrolizy opartą na wodzie alkalicznej. Dzięki realizacji ponad 600 projektów, w tym zakładów elektrochemicznych na całym świecie o łącznej mocy ponad 10 gigawatów thyssenkrupp zdobyła dogłębną wiedzę z zakresu inżynierii, zaopatrzenia i budowy tego typu obiektów.

– Jesteśmy dumni ze współpracy z Air Products oraz możliwości tworzenia zrównoważonych łańcuchów wartości w obszarze paliw, surowców chemicznych i przemysłowych. Wykorzystywana na wielką skalę elektroliza to kluczowa technologia pozwalająca na zastosowanie energii odnawialnej w różnorodnych sektorach transportu i przemysłu. Jako światowy lider w obszarze tworzenia rozwiązań elektrolizy zapewniamy zarówno odpowiedną technologię, jak i dostosowane do potrzeb możliwości produkcyjne. Już teraz dzięki elektrolizie wody jesteśmy w stanie zapewnić moc na poziomie jednego gigawata rocznie, a dodatkowo jesteśmy przygotowani na zwiększenie tego potencjału na szybko rozwijającym się rynku – powiedział Denis Krude, dyrektor generalny thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers.

Air Products (NYSE: APD) to globalny dostawca gazów technicznych od prawie 80 lat. Koncentrując się na energii, środowisku i rynkach wschodzących, firma zapewnia gazy atmosferyczne i procesowe, urządzenia oraz aplikacje klientom z wielu branż, takich jak rafineryjna, chemiczna, metalurgiczna, elektroniczna, produkcyjna, spożywcza i napojowa. Air Products jest także światowym liderem w zakresie dostarczania technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. Firma opracowuje, projektuje, buduje, jest właścicielem i operatorem jednych z największych na świecie projektów dotyczących gazów przemysłowych, w tym stacji zgazowania, które w sposób zrównoważony przekształcają bogate zasoby naturalne w syngaz do produkcji wysokowartościowej energii, paliw i chemikaliów.

W roku 2019 przychody ze sprzedaży firmy Air Products w 50 krajach wyniosły 8,9 mld USD, a obecna kapitalizacja rynkowa wynosi około 50 mld USD. Około 16 tysięcy zdolnych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu pracowników, wywodzących się z różnych środowisk, dąży do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które będą służyć środowisku, wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju, a także odpowiadać na wyzwania, przed którymi stają klienci, społeczności oraz świat. Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem: www.airproducts.com oraz www.airproducts.com.pl

W marcu 2019 firma Air Products sfinalizowała proces przejęcia ACP Europe SA (ACP), największego niezależnego producenta dwutlenku węgla (CO2) w Europie. Przejęcie pozwala Air Products zaoferować jeszcze lepszą obsługę obecnych klientów oraz poszerzyć możliwości rozwoju w sektorze gazów technicznych.

thyssenkrupp to grupa technologiczna specjalizująca się w materiałach. Ponad 162 000 pracowników w 78 krajach świata z zaangażowaniem i wykorzystaniem wiedzy technicznej tworzy wysokiej jakości produkty oraz inteligentne procesy i usługi przemysłowe, zapewniając zrównoważony rozwój. Kompetencje oraz zaangażowanie personelu stanowią o sukcesie firmy. Przychody grupy thyssenkrupp w roku obrotowym 2018/2019 wyniosły 42 mld euro.

Oddział technologii chemicznych i procesowych firmy łączy unikalną wiedzę technologiczną oraz kilkadziesiąt lat doświadczeń czerpanych z projektów realizowanych na całym świecie w zakresie inżynierii, pozyskiwania, budowy i obsługi zakładów chemicznych. Innowacyjne procesy i produkty powstają z myślą o bardziej zrównoważonej przyszłości, przyczyniając się w ten sposób do długofalowego sukcesu klientów praktycznie we wszystkich obszarach przemysłu chemicznego. Oferta thyssenkrupp obejmuje najnowsze technologie do produkcji surowców chemicznych, nawozów i polimerów, a także kompletne łańcuchy wartości do produkcji zielonego wodoru i zrównoważonych produktów chemicznych.

Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie: www.thyssenkrupp-industrial-solutions.com.

Downloads

|

Dane kontaktowe

Wystąpił błąd. Należy wprowadzić poprawki w zaznaczonych polach.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

W czym możemy Państwu pomóc?

  1. Wybierz rodzaj zapytania

X

Ta strona używa plików cookies do przechowywania informacji na komputerze użytkownika. Niektóre z nich są niezbędne do prawidłowego działania naszej witryny, inne pomagają nam lepiej zrozumieć potrzeby naszych Klientów. Odwiedzając nasze strony akceptujesz użycie plików cookies. Dowiedz się więcej z Informacji prawnej.

Zamknij